Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

79 lat temu wybuchła II wojna światowa

1 września w Polsce kojarzy się jednoznacznie wszystkim z wybuchem II wojny światowej. Zygmunt Patryn, mieszkaniec Wielunia, na który spadły jedne z pierwszych bomb, zapamiętał ten fakt tak: Rano 1 września 1939 r. obudził mnie huk samolotów. W chwilę potem usłyszałem przeraźliwy świst i wybuch bomby na terenie ogrodu szpitalnego. Do Łambinowic (wówczas Lamsdorf) wojna dotarła kilka dni później, wraz z jeńcami. Już 3 września przywieziono tu pierwszego z nich, a 5 września do obozu przejściowego Lamsdorf trafiła licząca ok. tysiąc osób grupa żołnierzy Wojska Polskiego. Tak rozpoczęło się funkcjonowanie jednego z największych drugowojennych obozów jenieckich Wehrmachtu w Europie.

Pamiętając o tych faktach, złożyliśmy dziś przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach kwiaty i zapaliliśmy znicze. Pracownikom Muzeum, wśród których była zastępca dyrektora dr Renata Kobylarz-Buła, towarzyszyli w tym symbolicznym geście Tomasz Karpiński – wójt Łambinowic, ks. Adam Ciosmak – proboszcz miejscowej parafii oraz przedstawiciele lokalnych organizacji społeczno-kulturalnych, szkół w Łambinowicach, Bielicach i Jasienicy, Straży Pożarnej i mieszkańcy Łambinowic.

Reprezentanci Muzeum obecni byli także na przedsięwzięciach organizowanych przez innych. Doktor Piotr Stanek, kierownik Działu Naukowego uczestniczył w Opolu w wojewódzkich obchodach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej, a dr Violetta Rezler-Wasielewska – dyrektor Muzeum, w Makowie Mazowieckim, gdzie miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy czasowej pt. „Tatusiu, kiedy wrócisz? Polskie rodziny w latach II wojny światowej”, która będzie prezentowana do 14 września br. w tamtejszym Miejskim Domu Kultury (relacja z tego wydarzenia pojawi się już wkrótce na naszym muzealnym profilu Facebook).

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego