Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

78 rocznica Zbrodni Katyńskiej

W piątek, 13 kwietnia, o godz. 12.00 przed Krzyżem Golgota Wschodu na Cmentarzu Komunalnym w Opolu odbyły się uroczystości upamiętniające 78 rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Nasze Muzeum reprezentowane było przez dr Piotra Stanka, kierownika Działu Naukowego.

Przypomnijmy wydarzenie, z którym związane są wspomniane obchody: 13 kwietnia 1943 r. Radio Berlińskie potwierdziło fakt odkrycia ciał polskich oficerów w Lesie Katyńskim, co dwa dni wcześniej podała Agencja Transocean. Związek Radziecki, który dokonał tej zbrodni, zaprzeczył temu. Dopiero 47 lat później, 13 kwietnia 1990 r. rządowa agencja TASS potwierdziła, iż za zbrodnię jest odpowiedzialne NKWD. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Informujemy także, że w związku z rocznicą katyńską 19 kwietnia dr Piotr Stanek wygłosi na Politechnice Opolskiej wykład pt. „78 lat po Katyniu”, w ramach Akademii Młodych Serc (czwartek, godz. 16.00, sala KS2 Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej przy ul. Katowickiej 48), a 25 kwietnia będziemy w Opolu gościć przedstawicieli Muzeum Katyńskiego: Ewę Kowalską i Sławomira Frątczaka (godz. 13.00). Uczniom i nauczycielom proponujemy również lekcje muzealne i warsztaty, które co roku organizujemy w ramach cyklu oświatowego pt. „Zbrodnia Katyńska. Fakty znane i nieznane”. Realizujemy je w obu siedzibach Muzeum oraz w szkołach na terenie województwa opolskiego. Szkoły zainteresowane naszą ofertą, prosimy o rezerwację terminów i zgłaszanie grup pod numerem telefonu: w Łambinowicach - 77 43 43 475, lub w Opolu - , tel. 77 453 78 72.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego