Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

75. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf

Dzisiaj mija 75 lat od wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf. To właśnie 17 marca 1945 r. wkraczający na teren podobozu radzieckiego (tzw. Russenlager) żołnierze Armii Czerwonej, zamknęli najbardziej tragiczny rozdział w jenieckiej historii Lamsdorf. Zobaczyli wtedy straszny widok: ludzkie zwłoki na piętrowych pryczach oraz – wg radzieckich źródeł – około czterech tysięcy wychudzonych, wygłodniałych i chorych jeńców. Ich desperacki wysiłek o przetrwanie trwał długo i był wyjątkowo trudny od końca stycznia 1945 r., gdy obóz opuścili wszyscy jeńcy zdolni do marszu ewakuacyjnego, niemiecka komendantura, personel medyczny i eskorta – bataliony strzelców krajowych, a pozostawione w obozie oddziały Volksturmu, drastycznie obniżyły i tak zbyt małe przydziały żywnościowe, i karały śmiercią każdego za najmniejsze przewinienie. Śmiertelność wśród jeńców w niektórych dniach przekraczała wtedy sto osób. Zmarli, nago, warstwami, w upodleniu i bezimiennie, byli chowani w miejscu, w którym w 1964 r. został wzniesiony Pomnik Martyrologii Jeńców Wojennych. To przed nim, co roku odbywają się uroczystości rocznicowe.

Odpowiadając na decyzję władz państwowych, której celem jest zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-COV-2, w tym roku ceremonia została maksymalnie ograniczona. Znicz przed pomnikiem złożyła trzyosobowa reprezentacja Muzeum, z dyr. dr Violettą Rezler-Wasielewską.

Poniżej prezentujemy archiwalne zdjęcia z uroczystości, które przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych są organizowane od 1964 r. 

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego