Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Wczoraj, 1 sierpnia uczciliśmy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O godz. 10.00 przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich-Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Wszystko to w pobliżu miejsca, w którym od października 1944 r. byli przetrzymywani uczestnicy powstania, żołnierze AK, łącznie prawie 6 tys. osób, wśród nich ponad tysiąc kobiet i około 650 nastoletnich powstańców (10–18 lat). Przez żaden inny jeniecki obóz Wehrmachtu tak duża ich grupa nie przeszła.

Dyrektor Violetta Rezler-Wasielewska reprezentowała Muzeum także na uroczystościach popołudniowych w Opolu. Rozpoczęła je msza święta w Kościele Przemienia Pańskiego na osiedlu Armii Krajowej, a o godz. 17.00 przed pomnikiem AK spotkali się z kombatantami przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, mieszkańcy miasta. Organizatorem był opolski okręg Światowego Związku Żołnierzy AK.

Już dziś zapraszamy Państwa ponownie do Łambinowic – 6 października br. będziemy uroczyście obchodzić 75. rocznicę przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf. Przygotowania trwają.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego