Wystawa czasowa pt. Na nieludzkiej ziemi. Jeńcy polscy w ZSRR

Wystawa – przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych – jest poświęcona obywatelom polskim, którzy po 17 września 1939 r. dostali się do niewoli radzieckiej. Szczególne miejsce zajmują na niej losy przedstawicieli różnych formacji mundurowych, którzy zostali internowani w trzech obozach specjalnych NKWD: Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, a następnie – wiosną 1940 r. – zamordowani na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR i pochowani w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Ekspozycja odnosi się także do losów polskich obywateli przetrzymywanych w więzieniach zachodniej Białorusi i Ukrainy oraz żołnierzy szeregowych i podoficerów, którzy jesienią 1939 r. trafili do obozów pracy, m.in. w południowej Ukrainie. Ci, którzy przeżyli, doczekali „amnestii” i począwszy od sierpnia 1941 r., zasilali szeregi armii gen. Andersa.

Ekspozycja porusza również ważną i niezwykle aktualną problematykę politycznego wykorzystywania zbrodni katyńskiej, jej zakłamywania i manipulacji oraz reperkusji, jakie niosła w polityce międzynarodowej. Co więcej, pokazane zostały wieloletnie próby upamiętnienia polskich oficerów i długotrwały proces dochodzenia do prawdy o ich losie. Wystawa zawiera także wątki opolskie. Publikowane na niej zdjęcia i dokumenty dotyczą m.in. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej, np. por. Kazimierza Ściślewskiego czy starszego przodownika Stefana Podkówki, których rodziny osiedliły się po 1945 r. na Opolszczyźnie i wciąż aktywnie działają na rzecz krzewienia pamięci o swoich bliskich – ofiarach zbrodni katyńskiej.

Wystawa będzie prezentowana przed opolską siedzibą Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych przy ul. Minorytów 3 do 11 maja br.

 

lista wystaw