Wystawa czasowa pt. Artyści Andersa

„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” – stwierdziła Swietłana Aleksijewicz. A my możemy dodać: „ani tym bardziej z artysty”. Bo i cóż może łączyć piękno, delikatność, wysublimowane sposoby wyrazu z grubiaństwem zbrodni, przerażającą siłą niszczenia i bezmiarem ludzkiego cierpienia? Czy zatem na wojnie jest miejsce dla artystów? Historia pokazuje, że tak, co więcej, często obecność muzyków, plastyków i aktorów pomaga żołnierzom oderwać się od trudnej frontowej rzeczywistości. Pomaga zachować człowieczeństwo.

Niezwykłą rolę artystów czasów wojny chcemy przybliżyć Państwu na prezentowanej w naszej opolskiej siedzibie ekspozycji planszowej „Artyści Andersa”, wzbogaconej o liczne eksponaty z Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej i Muzeum Ziemi Prudnickiej. Kim był Józef Jarema? Kiedy odbyła się pierwsza wystawa prac artystów z armii Andersa? Jak radzili sobie z brakiem materiałów podczas wojny? Co wspólnego miał z nimi regent Iraku? Zapewniamy, że dzięki tej wystawie spojrzą Państwo inaczej na szlak bojowy Armii Andersa.

Ekspozycja dostępna jest do zwiedzania od 3 lipca do 31 sierpnia od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-17:00. Serdecznie zapraszamy!

 

lista wystaw