Wystawa czasowa pt. Artyści Andersa – scena i estrada

„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” – stwierdziła Swietłana Aleksijewicz. A my możemy dodać: „ani tym bardziej z artysty”. Bo i cóż może łączyć piękno, delikatność, wysublimowane sposoby wyrazu z grubiaństwem zbrodni, przerażającą siłą niszczenia i bezmiarem ludzkiego cierpienia? Czy zatem na wojnie jest miejsce dla artystów? Historia pokazuje, że tak, co więcej, często obecność muzyków, plastyków i aktorów pomaga żołnierzom oderwać się od trudnej frontowej rzeczywistości. Pomaga zachować człowieczeństwo.

Niezwykłą rolę artystów czasów wojny chcemy przybliżyć Państwu na prezentowanej w naszej opolskiej siedzibie ekspozycji planszowej „Artyści Andersa. Scena i estrada”, wzbogaconej o liczne eksponaty z Powiatowego Muzeum Ziemi Gubczyckiej i Muzeum Ziemi Prudnickiej. Jak znany polski generał sprawdzał się w roli mecenasa sztuki? Na ile występy Renaty Bogdańskiej zwracały uwagę zmęczonych ocaleńców z „nieludzkiej ziemi”? Jakie inne utwory, poza cieszącymi się bezapelacyjnym sukcesem Czerwonymi makami na Monte Cassino, powstały na szlaku zasnutym kłębami pustynnych piasków i pod ciepłym słońcem przyjaznej Italii? Zapewniamy, że dzięki tej wystawie spojrzą Państwo inaczej na szlak bojowy Armii Andersa.

Wystawa dostępna do zwiedzania od 13 maja do 31 sierpnia od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-17:00. Serdecznie zapraszamy!

 

lista wystaw