Wystawa czasowa pt. Lamsdorf/Łambinowice. Archeologia miejsca pamięci

Wystawa czasowa pt. Lamsdorf/Łambinowice. Archeologia miejsca pamięci, przygotowana przez Dawida Kobiałkę, Michała Pawletę i Kamila Karskiego we współpracy z zespołem naszego Muzeum będzie prezentowana od 28 czerwca br. w Opolu.

Wystawa jest jednym z efektów interdyscyplinarnego projektu „Nauka dla społeczeństwa, społeczeństwo dla nauki w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach”. Prace objęły swoim zasięgiem kilkanaście dziedzin w jednym celu – pozyskania kolejnych informacji o burzliwej historii obozów jenieckich Lamsdorf i ich zachowanej substancji zabytkowej. Założenie udało się w znacznym stopniu zrealizować, co pokazuje nasza wystawa. Łączy ona dane historyczne, dotyczące funkcjonowania obozów jenieckich na terenie dawnego Lamsdorf, analizy socjologiczne, dane etnograficzne i odkrycia archeologiczne.

Te ostatnie są wynikiem prac terenowych. Połączone z badaniami powierzchniowymi zaowocowały one odkryciem kilkuset zabytków ruchomych oraz poszerzeniem wiedzy na temat zabudowy i warunków życia jeńców. Najciekawsze artefakty prezentujemy w sali wystaw czasowych na tle zdjęć Miejsca Pamięci Narodowej autorstwa Sławoja Dubiela i filmu dokumentalnego w reżyserii Daniela Frymarka. Szczegółów o przebiegu prac dostarcza część wystawy, która stoi na dziedzińcu i którą w związku z tym można zapoznać się niezależnie od czasu otwarcia Muzeum.

Wystawa prezentowana będzie do 10 września.

Uwaga! Zwiedzający mają również możliwość udziału w warsztatach archeologicznych „Zanurz ręce w historii”. Ofertę kierujemy do wszystkich zainteresowanych, w wieku od 5 lat. Obowiązują zapisy telefoniczne lub mailowe: tel. 573 785 910, .  

Serdecznie zapraszamy!

 

lista wystaw