
Kalendarium
Łambinowickie Spotkania Muzealne: Znani, poznani w Muzeum
Szanowni Państwo,
Każde muzeum może być postrzegane jako miejsce pamięci, a muzea historyczne, zwłaszcza te o profilu martyrologicznym – szczególnie. Są nie tylko miejscami przechowywania nośników pamięci, ale same niosą pamięć o przeszłości. Nie jest to jednak możliwe bez zaangażowania wielu osób: świadków wydarzeń, pasjonatów historii, wreszcie tych, którzy poprzez codzienną, nie zawsze zauważaną pracę, troszczą się o pamięć. W maju przypada ich święto – Międzynarodowy Dzień Muzeów, zwany także Dniem Muzealnika.
Akcentując ten fakt, najbliższe, majowe „Łambinowickie Spotkanie Muzealne” poświęcimy osobom, które były muzealnikami przez całe swoje życie lub na pewnym jego etapie, a także tym, którzy wspierali pracę Muzeum. Pomoże nam w tym dziennikarka Teresa Zielińska – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, pochodząca z rodziny zesłanych na Syberię kresowian, prywatnie i zawodowo związana ze stolicą Opolszczyzny. Jej dźwięczny, rozpoznawalny głos gościł przez 33 lata na antenie Radia Opole. Swą wiedzę i umiejętności dziennikarskie wykorzystywała jednak także jako pracownik naukowy naszego Muzeum w latach 1984–1988. Przeprowadziła wówczas wiele rozmów ze świadkami historii, czego efektem był redagowany przez nią 13. tom „Łambinowickiego Rocznika Muzealnego” (1989 r.), poświęcony najbardziej niepokornej grupie polskich oficerów. Później w swoich publikacjach, m.in. Z miłości do Opola (2023 r.), Historie życiem pisane (2017 r.), czy wydanej w 2025 r. Tak minęło pół wieku wielokrotnie wracała do tematyki muzealnej i ludzi, z którymi ją ona zetknęła. Wśród bohaterów tekstów Teresy Zielińskiej znaleźli się m.in. byli jeńcy niemieckich obozów: Stanisław M. Jankowski – architekt odbudowujący Warszawę, Zdzisław Jaeschke – po wojnie dziennikarz i działacz Towarzystwa Przyjaciół Opola czy Felicjan Pawlak – żołnierz Armii Andersa i Opolanin z wyboru. Obok nich są inne znane nam nazwiska: Róży Bednorz, Stanisławy Borzemskiej i Edmunda Borzemskiego oraz wielu innych, pracujących w celu zachowania pamięci o losach jeńców II wojny światowej.
W jubileuszowym roku 60-lecia Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych chcemy przybliżyć Państwu sylwetki osób, które naszą instytucję tworzyły, rozwijały i przyczyniały się do jej świetności. Serdecznie zapraszamy do towarzyszenia nam w tym wyjątkowym wydarzeniu!