„Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci narodowej” – XVIII edycja sesji

Rozpoczęcie:
13-06-2023  09:00
Zakończenie:
13-06-2023  13:00
Miejsce:
Muzeum w Łambinowicach, ul. Muzealna 4, 48-316 Łambinowice
Organizator:
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych
Udział:
Bezpłatny

Sesja edukacyjna to stały punkt w kalendarium naszego Muzeum – przygotowany przez praktyków muzealników z myślą o nauczycielach – nie tylko historykach, ale także m.in. filologach, etykach, katechetach, pedagogach, czy psychologach. W tym roku temat XVIII sesji edukacyjnej pt. Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci narodowej, brzmi: Miejsca z blizną – jak je edukacyjnie oswoić?

Skupimy się na przedstawieniu relatywnie nowych i nieszablonowych metod pracy z materią bardzo subtelną i trudną: pamięcią zborową odnoszącą się do czasów II wojny światowej, a w szczególności do najbardziej dramatycznych jej stron – niewoli i uwięzienia, cierpienia i zagłady. Do współpracy zaprosiliśmy ekspertów zajmujących się muzealnictwem, archeologią i psychologią. Ważną częścią sesji będą pokazowe warsztaty realizowane na wystawie plenerowej „Miejsce z blizną”.

Z uwagi na wyjątkowe w tym roku miejsce spotkania – świeżo zmodernizowaną łambinowicką siedzibę Muzeum – zapewniamy uczestnikom transport autokarowy z Opola. Udział w wydarzeniu będzie zatem okazją, by zobaczyć, jakim zapleczem edukacyjnym dysponujemy. Poza tym, ponieważ bezpośrednio po sesji zaplanowaliśmy finał XV edycji Ogólnopolskiego konkursu na projekt historyczny Póki nie jest za późno, będzie to także sposobność, aby poznać efekty pracy swoich Koleżanek i Kolegów po fachu oraz być może zyskać inspiracje dla własnych pomysłów. W drodze powrotnej do Opola odwiedzimy nowo otwarte Muzeum Ceramiki w Tułowicach. 

Zgłoszenia przyjmują pracownicy Działu Edukacji i Wystaw (tel. 77 43 43 475, ). Będą oni także pomocni w nawigowaniu po szczegółach naszej rozbudowanej oferty edukacyjnej. Gorąco namawiam do śledzenia nowych propozycji na https://www.facebook.com/CMJWLambinowiceOpole i www.cmjw.pl.

Udział w sesji edukacyjnej jest bezpłatny.

Uczestnikom sesji zapewniamy:

  1. Imienne zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w sesji.
  2. Pakiet edukacyjny Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych
  3. Poczęstunek dla uczestników sesji

Serdecznie zapraszam do udziału!