Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Wernisaż plenerowej wystawy czasowej Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych pt. „To jeszcze nie koniec…” Żołnierze września ...

Rozpoczęcie:
17-09-2019  13:00
Zakończenie:
17-09-2019  14:30
Miejsce:
Muzeum w Opolu, ul. Minorytów 3, 45-017 Opole
Organizator:
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych
Udział:
Bezpłatny

W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej pragniemy spopularyzować losy żołnierzy – uczestników kampanii polskiej 1939 r. Tworzymy zatem plenerową wystawę czasową poświęconą trudnym losom polskich jeńców w niewoli niemieckiej i radzieckiej. W narracji wystawy zarysować chcemy różne scenariusze powojenne, a także uwzględnić perspektywy rodzin, które w lęku i niepewności oczekiwały na powrót do domu swoich bliskich mężczyzn, a w przypadku niewoli radzieckiej, jeszcze przez całe dekady po wojnie żyły w bolesnej niewiedzy. Nasze wysiłki koncepcyjne zdominowało jedno, kluczowe pytanie: jak pokazać trudne, dramatyczne doświadczenia polskich jeńców w sposób interesujący i możliwie wyczerpujący merytorycznie, ale też empatyczny, pobudzający emocjonalnie i skłaniający do refleksji nad brutalnie ślepym losem wojennym?

Nad scenariuszem wystawy pracuje interdyscyplinarny zespół, łączący spojrzenie historyczne z socjologicznym i edukatorskim. Rezultaty naszej pracy zaprezentujemy podczas wernisażu wystawy. Ekspozycja będzie dostępna przed budynkiem CMJW w Opolu do 31 października br.

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego