Miejsce Pamięci Narodowej
Cmentarz Jeńców Radzieckich
Znajdował się w pobliżu tzw. Russenlager, czyli obozu utworzonego w 1941 r. dla jeńców radzieckich. Była to najliczniejsza i najgorzej traktowana przez Niemców grupa jeniecka. Na cmentarzu w masowych grobach spoczywa ok. 40 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej – wśród nich także Polacy walczący w jej szeregach.
Zmarłych grzebano tu od 1942 r. Daty zaprzestania pochówków w tym miejscu nie udało się jednoznacznie ustalić. Byli chowani warstwami w zbiorowych, bezimiennych mogiłach, co wiemy dzięki przeprowadzonej po zakończeniu wojny częściowej ekshumacji zwłok. Według wytycznych niemieckich władz wojskowych pochówki miały być dokonywane w sposób niezwracający uwagi. Dlatego wstęp na teren cmentarza był zakazany.
Obecny kształt cmentarza został mu nadany w 1964 r., wtedy też wniesiono Pomnik Martyrologii Jeńców Wojennych, upamiętniający wszystkich jeńców zmarłych w latach II wojny światowej w obozach Lamsdorf. Pomnik składa się z dwóch monumentalnych brył, na których umieszczone zostały rzeźby symbolizujące poległych. Na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. niedaleko niego stanął także krzyż. Cmentarz Jeńców Radzieckich jest ostatnim obiektem Drogi Pamięci.