Prezentacja wystawy pt. "51/50 Wystawa jubileuszowa Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu"

Wystawa zogniskowana jest wokół unikatowych obiektów muzealnych, wybranych spośród blisko 10 tys. artefaktów i 19 tys. jednostek archiwalnych, jakie na przestrzeni 50 lat swojego istnienia zgromadziło Muzeum. Jubileusz pięćdziesięciolecia stał się niepowtarzalną okazją by ukazać istotę i specyfikę naszej instytucji, ale przede wszystkim jej konsekwencję w gromadzeniu wszelkich możliwych i dostępnych śladów tragedii wojny. Skupiliśmy się na prezentacji 51 pamiątek, za którymi kryje się 51 jednostkowych historii.

Na wystawie pokazujemy między innymi: koszulę wojskową, uszytą w niewoli z pościeli obozowej, bluzkę uczestniczki Powstania Warszawskiego, wykonaną z materiału włożonego przez koleżankę pod głowę na noszach przed wyruszeniem do niewoli, furażerkę powstańca warszawskiego z pamiątkowymi podpisami kolegów, zabawny gwasz namalowany w oflagu, portret wykonany wprawną ręką jeńca radzieckiego czy niemiecki podręcznik do nauki gry w szachy, który był nagrodą za zwycięstwo w turnieju szachowym rozegranym w jednym z oflagów. Znalazły się tu także pocztówki z widokiem obozu jenieckiego Lamsdorf w latach pierwszej wojny światowej, jenieckie pamiętniki, wyjątkowa kolekcja 350 fotografii brytyjskiego jeńca Stalagu VIII B Lamsdorf, Artura Westona, którą zdołał zgromadzić w niewoli, projekt architektoniczny modernistycznej willi, wykonany w obozie przez jeńca-architekta czy wzruszająca pocztówka wysłana w grudniu 1939 r. przez młodego oficera ze Starobielska do matki.

Pod numerem 51. eksponujemy sfatygowany brulion wypełniony niepublikowanymi zapiskami Romana Bratnego. Jest to najnowszy nabytek Muzeum, który trafił do naszych zbiorów 23 października 2015 r., czyli niedługo przed otwarciem wystawy i zmienił znacząco jej finalną postać. Jego niezwykle ciekawa historia oraz osoba właściciela sprawiły, że zdecydowaliśmy się zaprezentować dar na jubileuszowej ekspozycji, akcentując tym samym ten fakt w jej tytule intrygującym hasłem: "51/50". Chcemy, by ten 51. skarb na 50-lecie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu był dla Państwa komunikatem, że z nie mniejszymi niż dotychczas wytrwałością, starannością i skutecznością, nadal będziemy realizować nasze cele statutowe: gromadzić jenieckie artefakty.

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie muzealne!

Zainteresowanych wystawą odsyłamy także do jej katalogu, dostępnego w dwóch językach: polskim i angielskim.

lista wystaw