Spotkanie pt. Od poszukiwacza do badacza. Detektoryści w świetle prawa

Rozpoczęcie:
03-04-2019  17:00
Zakończenie:
03-04-2019  18:30
Miejsce:
Muzeum w Łambinowicach, ul. Muzealna 4, 48-316 Łambinowice
Organizator:
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych
Udział:
Bezpłatny

Zapraszamy na drugie w tym roku wydarzenie z cyklu pt. „Łambinowickie Spotkania Muzealne”. Tym razem gościem Muzeum będzie Grzegorz Molenda, konserwator z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Opolu, który przedstawi działalność detektorystów w świetle obowiązującego prawa.

Na początek spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, kim jest detektorysta? Najprostsza definicja brzmi: to osoba, która – przy użyciu wykrywacza metali – poszukuje w ziemi historycznych pamiątek. To zazwyczaj pasjonat historii, który angażuje swój czas i środki finansowe, by realizować hobby. Przy tej okazji znajduje często bardzo cenne przedmioty, stanowiące część materialnego dziedzictwa kulturowego. Z drugiej strony obecność detektorysty na polu powoduje niepokój nie tylko u rolników, dbających o stan swoich upraw, lecz także wielu archeologów, muzealników i konserwatorów zabytków, czuwających na straży dziedzictwa kulturowego.

Spotkanie będzie okazją do dyskusji na temat zagrożeń i korzyści, płynących z działalności detektorystów, możliwości współpracy z nimi oraz do prezentacji dobrych praktyk w tym zakresie.

Serdecznie zapraszamy!