Znicze pamięci – rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

W rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich – Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf w Łambinowicach, zapłoną znicze (tworząc napis „Pilecki”), upamiętniające jednego z najdzielniejszych żołnierzy II wojny światowej. Podobny przebieg będą miały uroczystości, których koordynatorem jest Instytut Pamięci Narodowej, zorganizowane w 27 miejscowościach. Wszystkie one rozpoczną się 25 maja o godz. 21.30 – dokładnie 73 lata od stracenia rtm Witolda Pileckiego.

Lokalizacja obchodów w Łambinowicach nie jest przypadkowa, bowiem w bogatej biografii bohatera odnotowane są również wydarzenia związane z jego pobytem w Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice), gdzie trafił po upadku powstania warszawskiego. Wraz z przedstawicielami IPN w uroczystości wezmą udział także reprezentanci naszego Muzeum.

Rocznica śmierci rtm. W. Pileckiego zbiegła się w czasie z roboczą wizytą senatora RP Kazimierza Ujazdowskiego, który gościł dzisiaj w obu siedzibach CMJW, a zwiedzając Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach zapalił znicz przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich  – Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf.

Zdjęcie rtm. W. Pileckiego pochodzi ze strony IPN-u.

 

wstecz