Żegnamy Profesora Wojciecha Chlebdę

Z wielką przykrością informujemy, że w sobotę, 1 października, zmarł prof. Wojciech Michał Chlebda – wybitny uczony, językoznawca, slawista i etnolingwista, autorytet z racji wyjątkowych zasług, nierzadko prekursorskich, dla polskiej humanistyki, ceniony nauczyciel akademicki Uniwersytetu Opolskiego, współpracujący także z naszym Muzeum.

Wojciech M. Chlebda (ur. 18 stycznia 1950 r. w Głuchołazach) to absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, w której w 1972 r. ukończył studia na kierunku filologia rosyjska i gdzie pracował. Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskał w 1980 r., a doktora habilitowanego 11 lat później. Tytuł profesora nauk humanistycznych zdobył w 1998 r. Był członkiem wielu instytucji i stowarzyszeń naukowych, w tym Polskiej Akademii Nauk. W ukochanej, macierzystej uczelni przez szereg lat (do 2019 r.), kierował Instytutem Slawistyki.

Profesor Wojciech Chlebda był synem por. Stanisława Chlebdy (1909–1971), jeńca oflagów XI B Braunschweig i II C Woldenberg i także bratem zaprzyjaźnionego z nami hm. Jacka Chlebdy (1946–2017), założyciela 107. Drużyny Harcerskiej „Powsinogi”, pedagoga i społecznik, autora „Ballady o Łambinowicach”. Profesor obdarzył nas zaufaniem i powierzył Muzeum jenieckie pamiątki ojca. Współpraca z nim zaowocowała m.in.: wygłoszonym podczas spotkania rodzin polskich jeńców wojennych, które zorganizowaliśmy w Warszawie w 2019 r., referatem „Pamięć rodzinna w teorii i osobistej praktyce” oraz dwoma niezwykle ciekawymi spotkaniami w 2017 r. w ramach „Łambinowickich Spotkań Muzealnych” i „Twarzy Opola”, które były poświęcone z kolei bratu, Jackowi Chlebdzie. Nasza współpraca z Profesorem trwała za krótko. Obiecywaliśmy sobie ją zintensyfikować po Jego przejściu na emeryturę w 2019 r. Ciężka choroba nam to uniemożliwiła.

Panie Profesorze, dziękujemy za wszystko!

wstecz