Zapowiedź obchodów rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf

Zbliża się 76. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf. Z tej okazji, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych wraz z Urzędem Gminy w Łambinowicach organizuje wydarzenie online, zaplanowane na 17 marca br.

Tego dnia, o godz. 17.00, na muzealnym Facebooku oraz kanale YouTube zostanie wyemitowany program, pozwalający na udział w uroczystościach przed ekranami. Przewidujemy w nim przemówienia okolicznościowe, w tym Wicepremiera oraz Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego, przedstawicieli władz samorządowych, a przede wszystkim byłych jeńców lub ich potomków, reprezentujących najliczniejsze grupy jeńców Lamsdorf.

Program zakończy filmowa relacja z uroczystości przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach, która z racji zagrożenia epidemicznego zostanie ograniczona do modlitwy i złożenia kwiatów przez przedstawicieli różnych środowisk. Jest ona zaplanowana na godzinę 10.00. Odbędzie się z udziałem asysty wojskowej 91. Batalionu Logistycznego w Komprachcicach.

Wydarzeniem towarzyszącym jest cykl „Drogi do wolności” w mediach społecznościowych Muzeum prezentowany od 22.01.21 do 16.04.21, a w dniu uroczystości, 17 marca o godz. 17.50 widzowie kanału TVP Historia będą mogli obejrzeć nasz film Przystanek Lamsdorf. Powstańcy warszawscy w niewoli w reż. Mirosława Basaja.

Uroczystość została objęta honorowym patronatem Wicepremiera oraz Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego, Wojewody Opolskiego Adriana Czubaka oraz Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły. Patronat medialny sprawują: Nowa Trybuna Opolska, Radio Opole, Radio Doxa oraz Nowiny Nyskie.

Dzisiaj zapraszamy Państwa przed ekrany komputerów i urządzeń mobilnych na nasze uroczystości rocznicowe 17 marca br., filmowym nagraniem wypowiedzi syna jeńca brytyjskiego Erica Westa, przypominając jednocześnie, że dla żołnierzy brytyjskich Stalag 344 Lamsdorf był największym w Europie miejscem ich koncentracji, zorganizowanym przez Wehrmacht w latach II wojny światowej.

wstecz