Wokół obchodów Narodowego Święta Niepodległości

Z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w całym kraju zorganizowano szereg wydarzeń. Pracownicy Muzeum jedne z nich inicjowali, w innych uczestniczyli. O niektórych informowaliśmy już na Facebooku Muzeum, o kolejnych piszemy dziś.

W Muzeum Jana Dzierżona w Kluczborku prezentowana jest nasza wystawa czasowa Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej. Doktor Ewelina Klimczak z Działu Edukacji i Wystaw, 9 listopada, przeprowadziła tam lekcje muzealne poświęcone powstańcom warszawskim. Dzień później zaś wygłosiła wykład towarzyszący ekspozycji W obcych mundurach. Polacy - jeńcy I wojny światowej, która od niedawna jest prezentowana na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.

Również 10 listopada, dr Anna Wickiewicz reprezentowała Muzeum na uroczystej akademii w Publicznym Przedszkolu w Łambinowicach. Tego samego dnia, przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich - Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf, wygłosiła prelekcję dla uczestników rajdu rowerowego Łączymy pokolenia.

Jak co roku, 11 listopada, na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach, kwiaty złożył konsul honorowy Serbii Ranko Tomović. Towarzyszyła mu dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Muzeum. W wydarzeniu udział wzięli także łambinowiccy seniorzy z miejscowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Także dzisiaj, zastępca dyrektora CMJW, dr Renata Kobylarz-Buła wzięła udział w uroczystościach zorganizowanych w Opolu przez Urząd Wojewódzki, Instytut Pamięci Narodowej w Opolu oraz Kuratorium Oświaty w Opolu. Na uroczystej zaś sesji Rady Miasta Opola, z rąk prezesa Związków Inwalidów Wojennych RP Oddział Opolski, honorowe odznaczenie oraz statuetkę z wizerunkiem J. Piłsudskiego, otrzymał dr Piotr Stanek, kierownik Działu Naukowego. Gratulujemy!

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowaliśmy dla Państwa film:

Uczestnicy rajdu...
Odznaka i małe...
Kwiaty złożone...
Konsul honorowy...
Kilka osób...
wstecz