Wizyta robocza w Ambasadzie Włoch

Z roboczą wizytą w Ambasadzie Republiki Włoch przebywała dzisiaj w Warszawie dyr. Muzeum, dr Violetta Rezler-Wasielewska.

W rozmowie z ambasadorem Lucą Franchetti Pardo dyrektor poruszyła sprawy związane z dokumentowaniem i popularyzacją wiedzy o losach włoskich żołnierzy internowanych podczas II wojny światowej na terenie Polski, szczególnie w Lamsdorf, gdzie Włosi byli przetrzymywani również w latach I wojny światowej, a niektórzy z nich pozostali tam już na zawsze.  

Przypomnijmy, że pierwsi żołnierze włoscy trafili do niemieckich obozów jenieckich po kapitulacji Włoch, pod koniec września 1943 r. i na początku października 1943 r., a później także w 1944 r. Tak było również w przypadku obozowego kompleksu Lamsdorf. Należy w tym miejscu podkreślić, że w latach II wojny światowej żołnierze włoscy stanowili grupę armijną traktowaną przez Wehrmacht – obok jeńców radzieckich – najgorzej. Status Internowanych Włoskich Wojskowych (IMI – uwaga: nie jeńców wojennych) został wprowadzony 20 września 1943 r. na rozkaz Hitlera.

Zainteresowanych tematem informujemy, że w 45. tomie naszego „Łambinowickiego Rocznika Muzealnego”, który niebawem się ukaże, opublikowany zostanie fragment pamiętnika Elio Materassi, dotyczący internowania w Stalagu II B Hammerstein. 

Zdjęcie tytułowe: Facebook Ambasciata d'Italia a Varsavia / Ambasada Włoch w Warszawie

 

 

wstecz