Wideorelacja z III ogólnopolskiej konferencji naukowej…

Trzecia odsłona organizowanej przez Muzeum co dwa lata konferencji Miejsca po niemieckich obozach jenieckich w Polsce. Zapomniane czy odkrywane miała inny przebieg od poprzednich – uczestnicy dyskutowali wyłącznie online, za pośrednictwem muzealnego profilu Facebooka.

Moderatorem spotkania był dr Piotr Stanek (kierownik Działu Naukowego Muzeum), który przedstawiał kolejnych prelegentów. Pierwsza głos zabrała dr Violetta Rezler-Wasielewska. Dyrektor Muzeum, po powitaniu uczestników zrelacjonowała najważniejsze zmiany, jakie zaszły w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach: efekt prac konserwatorskich przeprowadzonych w ubiegłym roku na terenie po Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf.

Następnie, o aktualnym stanie wiedzy i upamiętnienia w miejscach niemieckich obozów jenieckich z lat II wojny światowej, mówili: Kinga Hartmann-Wóycicka (prezes Europejskiego Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Zgorzelcu), Dorota Raczkowska (dyrektor Muzeum Miasta Malborka), dr inż. Mariusz Winiecki (prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Upamiętnienia Obozów Jenieckich w Szubinie), Dariusz Czerniawski (kierownik Budynku Kulturalno-Oświatowego przy Zespole Szkół im. Bohaterów Oflagu IID w Bornem Sulinowie), Paweł Słomian (założyciel Wirtualnego Muzeum Obozów Jenieckich w Czarnem), Zbigniew Wysocki (zagłębiowski społecznik i pasjonat historii), dr Andrzej Rybak (historyk, wykładowca Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej w Chełmie) oraz Igor Niewiadomski (doktorant z Uniwersytetu Warszawskiego).

Obrady zakończyło wystąpienie Jessiki Casagrande (fundacja Liberation Route Europe) oraz Diego Audero (historyk), poświęcone pomysłowi przystąpienia do sieci Szlaki Kulturowe Rady Europy oraz propozycja, którą przedstawiła dr Violetta Rezler-Wasielewska, a która dotyczyła stworzenia pod egidą Muzeum sieci instytucji, organizacji i osób chroniących pamięć o miejscach po jenieckich obozach Wehrmachtu w Polsce. Po wystąpieniach wywiązała się dyskusja, którą zakończyło podsumowanie konferencji i podziękowania dla wszystkich uczestników. Sekretarzem konferencji była Maria Bula.

Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego, który dostępny jest tutaj.

wstecz