W Instytucie Śląskim rozmawiano o książce Na uboczu. Lamsdorf…

Środy w Instytucie Śląskim to cykl otwartych spotkań naukowych od lat organizowanych przez współpracujący  naszym Muzeum Instytut Śląski w Opolu. Jego wczorajszą odsłonę, ostatnią przed wakacjami, poświęcono publikacji Na uboczu. Lamsdorf w czasie powstań śląskich i plebiscytu (1919-1921), której autorem jest dr Piotr Stanek, kierownik Działu Naukowego.

Spotkanie, w którym udział można było wziąć również online, rozpoczął prof. Michał Lis (Instytut Śląski), recenzent pracy, dobrze znający nie tylko poruszaną w niej tematykę, ale też dorobek naukowy dra Piotra Stanka. Więcej o książce opowiedział już sam autor i główny bohater wydarzenia. Przypomniał on, że mimo zakończenia I wojny światowej historia poligonu i obozów jenieckich Lamsdorf toczyła się dalej. Podczas powstań śląskich i plebiscytu, na poligonie wojskowym Lamsdorf, funkcjonowały bowiem obozy: jeniecki, repatriacyjny i szkoleniowy. Było to także miejsce składowania broni i amunicji, stacjonowania różnych niemieckich formacji zbrojnych, a także izolacji działaczy śląskich. Po tym wystąpieniu, nagrodzonym oklaskami, odbyła się ciekawa dyskusja, podczas której głos zabierali m.in. dr hab. Piotr Pałys (prof. Uniwersytetu Opolskiego) oraz dr Bernard Linek.

Wydaną w 2021 r. książkę, będąca efektem współpracy Muzeum i Instytutu Śląskiego, można nabyć w naszym sklepie internetowym – tutaj.

 

wstecz