#TuByli – nowa akcja Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych i Radia Opole

Na antenie Radia Opola w każdy poniedziałek sierpnia, począwszy od pierwszego, zaprezentujemy sylwetki pięciu powstańców warszawskich – jeńców Stalagu 344 Lamsdorf. Na uważnych słuchaczy czekają pytania i wakacyjne upominki, w tym voucher o wartości 50 zł na przejazd Melexem historycznymi ścieżkami Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach.

Irena Jurgielewiczowa, Wanda Traczyk-Stawska, Witold Pilecki, Zdzisław Maklakiewicz, Witold Kula. Postacie nietuzinkowe, z życiową pasją i odważnym duchem: znana pisarka, psycholożka o społecznym zacięciu, ziemianin, który okazał się mistrzem konspiracji, utalentowany aktor, profesor historii. Losy ich wszystkich przecięły się w jednym miejscu – w Lamsdorf, dzisiejszych Łambinowicach. 

To właśnie do Stalagu 344 Lamsdorf Niemcy skierowali największą, bo prawie 6-tysięczną grupę powstańców warszawskich, wziętych do niewoli. Status jeńca stwarzał im dzięki ochronie prawnej szansę na przeżycie. Wiązał się jednak z koniecznością poradzenia sobie w nowej, bardzo trudnej sytuacji – izolacji. Ich walka zyskała nowy wymiar. Teraz musieli zmierzyć się z niepewnością i lękiem o losy własne i rodziny, upokorzeniami, dokuczliwym głodem, wszechobecnym brudem i robactwem, a także stłoczeniem, nade wszystko zaś – brutalnym traktowaniem. 

Zapraszamy do słuchania porannych audycji pn. „Kto rano wstaje z Radiem Opole” w dniach: 1, 8, 16, 22 i 29 sierpnia od 6:05 do 9:00.

wstecz