Tego jeszcze w Muzeum nie było! Za nami zmagania terenowe w Łambinowicach

Pierwsza powakacyjna odsłona cyklu "Łambinowickich Spotkań Muzealnych" organizowana także w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa miała nietypowy przebieg, a jej scenariusz był dla uczestników zdecydowanie zaskakujący. Zmagania terenowe wymagały od nich wiedzy historycznej, współpracy grupowej i umiejętności podejmowania decyzji, a wszystko to odbywało się w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach.

Zanim uczestnicy wydarzenia, składający się przede wszystkim z uczniów Publicznego Liceum Ogólnokształcące nr III w Opolu, pod opieką nauczycieli Arkadiusza Wickiewicza i Artura Szymczaka, udali się do lasu, przed budynkiem Muzeum powitały ich dr Renata Kobylarz-Buła (zastępca dyrektora Muzeum) oraz dr Anna Czerner (z Działu Naukowego). Zebrani zostali poinformowani o regułach obowiązujących podczas zmagań i podzieleni na dwa konkurujące między sobą zespoły. Będąc już w lesie poruszali się wytyczonymi trasami i odnajdywali miejsca, w których ukryte zostały polecenia i karty z pytaniami. Zadania związane były z historią Miejsca Pamięci w Łambinowicach, zwłaszcza z losem powstańców warszawskich, jednak celem zmagań nie było wyłącznie sprawdzenie wiedzy faktograficznej. W ich trakcie uczestnicy musieli podejmować szereg decyzji, co jak się okazało później, podczas rozmowy z zaproszonym przez muzeum psychologiem Joanną Tyburczyk, prowadzić miało do lepszego poznania samego siebie i zarazem do konfrontacji z regułami życia społecznego.

Wydarzenie zostało zakończone ogłoszeniem wyników zmagań (padł remis), wręczeniem pamiątkowych dyplomów oraz drobnych upominków. Uczestnicy zostali też zaproszeni na kolejną odsłonę „Łambinowickich Spotkań Muzealnych”, które odbędą się już 12 października br.

 

Zastępca dyrektora...
Grupa...
Grupa...
Grupa...
Trzy uczennice są w...
Grupa uczniów...
Grupa...
Grupa uczniów...
Doktor Anna Czerner...
Grupa...
Czworo...
Grupa uczniów...
Pani psycholog...
...
...
Zdjęcie grupowe...
wstecz