Rocznica ewakuacji Stalagu 344 Lamsdorf

Dzisiaj, 22 stycznia, mija 76. rocznica ewakuacji Stalagu 344 Lamsdorf. Wtedy, w 1945 r., władze niemieckie, ze względu na zbliżającą się Armię Czerwoną, zarządziły, że wszyscy zdolni do marszu jeńcy muszą opuścić obóz. Ewakuację rozpoczęto od jeńców brytyjskich, wysyłając ich pieszo w długą i trudną drogę na Zachód. W kolejnych dniach obóz opuszczali m.in. żołnierze polscy, radzieccy, jugosłowiańscy i włoscy. Ewakuacja odbywała się w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych: w mrozie, śniegu i przy silnym wietrze. Z tego względu, jak i z uwagi na dużą liczbę ofiar, była ona przez samych jeńców określana mianem „marszu śmierci”. Uczestniczący w nim żołnierze przeszli łącznie do 1000 km. Wolność odzyskali w kwietniu i maju 1945 r. Liczba tych z nich, którzy nie przeżyli, jest szacowana na ok. 8 tys. osób.

Ten ostatni etap funkcjonowania obozu dokumentują liczne zapiski jenieckie. Wśród nich ważne miejsca zajmują relacje żołnierzy armii brytyjskiej (np. Verna Richardsona, kanadyjskiego czołgisty), radzieckiej (np. Siergieja Woropajewa) czy powstańców warszawskich (np. Wiktora Natansona).

Pracownicy Działu Edukacji i Wystaw Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych przygotowali cykl filmów zatytułowany Drogi do wolności, w którym będą prezentować wybrane relacje. Pierwsza z nich już dzisiaj. Zapraszamy na Facebooka naszego Muzeum!

wstecz