Premiera 6. odcinka … ale to już inna historia 2

Porządek rzeczy to zastanawiąjący tytuł szóstej odsłony drugiego sezonu filmowego cyklu …ale to już inna historia. Licząc wszystkie odcinki, emitowane od stycznia 2021 r. w każdy ostatni poniedziałek miesiąca, jest ich już 18! To bogaty materiał filmowy prezentujący skarby ze zbiorów Muzeum oraz losy związanych z nimi osób. Bohaterem dzisiejszej historii jest kpt. Zdzisław Koziołkowski i jego dziennik prowadzony w niewoli na kartach zeszytów.

Zeszytów jest 12. Zapisane w nich informacje dokumentują życie polskich żołnierzy internowanych w Rumunii oraz w niemieckich obozach jenieckich w Dorsten i Dössel. Niewiele zabrakło, a zeszyty trafiłyby na śmietnik razem ze starym tapczanem, w którym były schowane… Uratował je przed tym mieszkaniec Ostrowa Wlkp., Piotr Kosmala, który z pomocą Tomasza Cieślaka, pracownika IPN w Poznaniu, przekazał to bezcenne znalezisko do naszego Muzeum. W filmie opowiadamy o niezwykłych okolicznościach odkrycia zeszytów i o kpt. Zdzisławie Koziołkowskim, jeńcu wojennym.

Nasz cykl filmowy został przygotowany dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest realizowany wg koncepcji dr Violetty Rezler-Wasielewskiej przez Sławomira Mielnika. Kolejny odcinek: 25 lipca.

Teraz zapraszamy na film:

 

wstecz