Pamięć o Tragedii Górnośląskiej

Wczoraj, na Cmentarzu Ofiar Obozu Pracy w Łambinowicach obchodzony był Dzień Pamięci Tragedii Górnośląskiej. Od 2010 r., w ostatnią niedzielę stycznia, w ten sposób upamiętniane są wydarzenia, obejmujące represje wobec ludności niemieckiej, i za taką uznaną, na Śląsku, które rozpoczęły się wraz z wkroczeniem w styczniu 1945 r. na ten teren Armii Czerwonej, a następnie były kontynuowane przez polski aparat komunistyczny.

Ze względu na pandemię, tegoroczne obchody zostały ograniczone do złożenia wieńców, zapalenia zniczy, modlitwy i wystąpień okolicznościowych, w których najdobitniej padały słowa apelujące o pamięć i edukację. Transmisja uroczystości była relacjonowana w Internecie. Również online odbyła się premiera filmu Śladami przeszłości – Obozy pracy na Górnym Śląsku po II wojnie światowej, który można obejrzeć na stronie https://www.youtube.com/watch?v=x-TXjZUXeM8.

W uroczystościach, organizowanych przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Muzeum reprezentowała dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor CMJW.

wstecz