Pamiątki po ppor. Kazimierzu Załęskim w zbiorach Muzeum

Trwają prace inwentaryzacyjne nad podarowanymi Muzeum pamiątkami po ppor. Kazimierzu Załęskim. Jest wśród nich na jeniecka karta pocztowa wysłana 80 lat temu – 1 maja 1942 r.! Jednak na uwagę zasługuje cały zbiór pamiątek, które podarował nam syn oficera, Jerzy.

Podporucznik Kazimierz Załęski, z zawodu nauczyciel, we wrześniu 1939 r. był oficerem łącznikowym w kwaterze głównej Armii „Łódź”. Podczas lotu z rozkazami do dowództwa Armii „Kraków” jego samolot został zestrzelony, a on sam trafił do niewoli (numer 2157), z powodu ran najpierw jednak do szpitali w Łodzi, a następnie w Warszawie.

Wspomnienia ppor. Kazimierza Załęskiego z oflagów II A Prenzlau, II E Neubrandenburg oraz II D Gross Born to cenne źródło wiedzy. Oto ich fragment: „Każdy jeniec został sfotografowany mając zawieszone na piersiach akcesoria swojej tożsamości. Od tego czasu były zarządzane apele, podczas których jeńcy podchodzili kolejno do stolika, na którym ustawiono skrzynki ze zdjęciami jeńców, a Niemiec badający obecność jeńca na apelu zerkał na jego twarz, następnie na zdjęcie w skrzynce i w ten sposób stwierdzał obecność gefangena w obozie…”.

Obok wspomnień z okresu wojny i niewoli Muzeum otrzymało w darze kalendarz z zapiskami i szczegółową ewidencją wysyłanej korespondencji wraz z korespondencją jeniecką z lat 1939–1945. Na uwagę zasługują także grafiki z życzeniami świątecznymi wykonane w niewoli dla żony Reginy, drewniane ramki na zdjęcia, zdobiona szkatułka, fotografie rodzinne i z okresu niewoli oraz jeniecki znak tożsamości z Oflagu II A Prenzlau.

Dziękujemy!

 

Karta pocztowa z...
Czarno-białe...
Drewniana szkatułka
Zdobiona ramka na...
Jeniecki znak...
wstecz