Otwarcie Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce

Mapa kulturalna Opola wzbogaciła się o kolejną instytucję – 11 września uroczyście otwarto Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce (Dokumentations- und Ausstellungszentrum der Deutschen in Polen, DAZ). W wydarzeniu tym udział wzięła dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektor Muzeum.

Głównym zadaniem Centrum jest dokumentowanie i prezentowanie historii i działalności Niemców na terenie współczesnej Polski (od przeszłości do współczesności), przede wszystkim za pomocą dwujęzycznej wystawy stałej „Niemcy w Polsce – przeszłość i teraźniejszość”. Ekspozycja ta jest połączeniem scenografii i multimediów z autentycznymi elementami, uzupełnionymi replikami i reprodukcjami. Za jej projekt odpowiada firma VidiFilm prowadzona przez Alicją Schatton-Lubos. Artystka znana jest m.in. z współpracy z CMJW: reżyserowała film edukacyjny Lamsdorf/Łambinowice. Muzeum i miejsce pamięci oraz zrealizowała dwie ekspozycje stałe Muzeum („W niewoli niemieckiej” i „Miejsce z blizną”).

Centrum, które jest filią Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu znajduje się przy ul. Szpitalnej 11 w Opolu. Zwiedzającym zostanie udostępnione na początku października br.

Zdjęcia: Facebook Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce.

wstecz