Od poszukiwań do darowizny

Teresa Bielicz i Zygmunt Chodorowski przekazali Muzeum cenny zbiór pamiątek po ich ojcu, strzelcu Marianie Chodorowskim (1917–1977), obrońcy Helu we wrześniu 1939 r. i jeńcu niemieckich obozów w latach II wojny światowej. 
 
W 2011 r. darczyńcy zwrócili się do Muzeum z prośbą o informacje dotyczące jenieckich losów ich ojca. Kwerenda zrealizowana przez pracowników naszego Archiwum potwierdziła, że w dokumentach Wehrmachtauskunftstelle für Kriegerverluste und Kriegsgefangenet figuruje jego nazwisko, pod jenieckim numerem 14040. Marian Chodorowski na początku trafił do Stalagu II C Woldenberg, następnie do Stalag II C Greifswald a w 1941 r. został pozbawiony statusu jenieckiego i odtąd pracował w niemieckim rolnictwie jako robotnik przymusowy
 
Po dziesięciu latach pani Teresa Bielicz oraz pan Zygmunt Chodorowski ponownie skontaktowali się z naszym Muzeum. Tym razem z propozycją przekazania niezwykle cennych pamiątek po ich ojcu. Zbiór zawiera dokumenty urzędowe dotyczące zmiany statusu, czyli przejścia do pracy przymusowej na prawach robotnika cywilnego. Zawiera m.in. Quittungskarte (karta kwitowa), prowadzoną w ramach obowiązkowego ubezpieczenia wypadkowego i Arbeitskarte (karta pracy robotnika przymusowego). Darowizna obejmuje również 17 fotografii wykonanych podczas pracy przymusowej oraz powojenną książeczkę wojskową z informacjami na temat przebiegu służby i pobytu w niewoli.
 
W zamian za pozostawione w Muzeum dokumenty i zdjęcia, darczyńcy otrzymają pamiątkowy album zawierający kopie przekazanych oryginałów. Te zaś zostaną przez nas poddane zabiegom konserwatorskim, które zagwarantują im długie trwanie i zachowają dla przyszłych pokoleń jako świadectwo wojennych losów obrońców Polski z 1939 r.  
 

 

Zdjęcie pochodzące...
Zdjęcie pochodzące...
Zdjęcie pochodzące...
Zdjęcie pochodzące...
Zdjęcie pochodzące...
Teresa Bielicz i...
wstecz