Nowe jenieckie pamiątki w zbiorach Muzeum

Po dopełnieniu niezbędnych formalności związanych z podpisaniem protokołu i umowy darowizny, pracownicy Działu Zbiorów i Konserwacji przystąpili do inwentaryzacji jenieckich pamiątek Wacława Pacho, powojennego kapitana portów Kołobrzeg i Ustka.

Podporucznik Wacław Pacho (1909–1977), uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r., w niewoli niemieckiej był przetrzymywany w oflagach X A Sandbostel, X C Lübeck, II C Woldenberg. Z tego okresu pochodzą pamiątki podarowane Muzeum przez Elżbietę Szklarek, jego bratanicę.

Kolekcja ta to jeniecka korespondencja pomiędzy Wacławem Pacho a jego młodszym bratem Stanisławem: listownik (wysłany z Oflagu X A Sandbostel w 1941 r.) oraz karty pocztowe. W zbiorze znalazły się również potwierdzenia nadania przekazów pocztowych – Stanisław Pacho przesyłał paczki do brata w niemieckiej niewoli. Interesującymi elementami daru są też: jeniecki znak tożsamości (z Oflagu X A Sandbostel) oraz obozowa fotografia rejestracyjna, a nade wszystko portret przedstawiający ppor. Wacława Pacho, który w Oflagu X A Sandbostel wykonał w 1941 r. towarzysz niewoli ppor. Bronisław Szymański. Całość uzupełnia Opowieść o Wacławie Pacho autorstwa uczennicy Liceum w Brzezinach, Katarzyny Borowskiej.

Serdecznie dziękujemy za dar!

Jenieckie karty...
Kilkanaście druków...
Portret Wacława...
Fragment portretu...
wstecz