Muzeum w kinie Helios

Od piątku, 9 września, w całej Polsce organizowane są premierowe pokazy filmu „Orlęta. Grodno '39”. W Opolu towarzyszy im nasza wystawa czasowa. 

„Orlęta” to pierwszy film o agresji ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 r. Cytując producenta filmu – Telewizję Polską przedstawia on: „historię heroicznej walki cywilnych mieszkańców Grodna, w dużej mierze harcerzy i młodzieży szkolnej, z rosyjskim najeźdźcą”. Jego premiera nieprzypadkowo odbyła się na tydzień przed przypadającą 17 września rocznicą ataku Związku Radzieckiego na Polskę.

Na zaproszenie kina Helios Opole Karolinka pokazom filmu towarzyszy wystawa Muzeum „Tatusiu, kiedy wrócisz? Polskie rodziny w latach II wojny światowej”, która przedstawia losy wielu tysięcy polskich rodzin, rozdzielonych wojną. Podstawą ekspozycji jest korespondencja polskich żołnierzy w niewoli Wehrmachtu i NKWD z rodzinami.

Wystawa będzie prezentowana w kinowym holu do 23 września br., a zwiedzać ją mogą widzowie wszystkich filmów emitowanych w kinie przy ul. Wrocławskiej 152/154 w Opolu.

Przy tej okazji oferowany jest także udział w prelekcji poświęconej losom polskich rodzin podczas II wojny światowej. Można się na nią zapisać telefonicznie: 77 434 34 75 lub e-mailowo: edukacja@cmjw.pl.

 

 

wstecz