
Aktualności
„Lulajże Jezuniu na polskiej ziemi. Opowieści świąteczne”: relacja
Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej po raz kolejny przyczyniło się tego, że w łambinowickim kościele możliwe było opowiadanie o historii Polski językiem artystycznym. Tym razem poprzez koncert kolęd i pastorałek.
Utwory powstałe i wykonywane w trudnych momentach historycznych: wojny, deportacji na wschód, niewoli czy uwięzienia pojawiły się w repertuarze Orkiestry Ludwika Sarskiego, która wraz z Józefem Pawłowskim wystąpiła 24 stycznia br. w kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Łambinowicach. Prócz tytułowego „Lulajże Jezuniu na polskiej ziemi” oraz „Kolędy łagrowej” artyści wykonali wiele tradycyjnych, znanych wszystkim kolęd, zachęcając przy tym publiczność do wspólnego śpiewu, co też duża jej część z chęcią uczyniła.
Program koncertu wykraczał poza muzykę. Dopełniły ją bowiem obozowe wspomnienie świąt Haliny Golczowej, więźniarki KL Ravensbrück, fragmenty prozy Romana Brandstaettera oraz poezja (m.in. K.K. Baczyńskiego) prezentowane przez Józefa Pawłowskiego, który jako doświadczony już aktor filmowy i teatralny doskonale odnalazł się również w roli narratora.
Koncert otworzyły i zamknęły krótkie wystąpienia ks. proboszcza Piotra Bałosa, który pomógł w organizacji wydarzenia i z-cy dyrektor Muzeum, dr Renaty Kobylarz-Buły. Nasze Muzeum bowiem również tę organizację wsparło oraz miało swój wkład w przygotowaną przez IPN broszurę „Kolęda przetrwania”, w której są zamieszczone fragmenty wspomnień jenieckich ze zbiorów CMJW.