Aktualności
Kongres Miejsc Pamięci Jenieckiej – relacja
Czas na podsumowanie pierwszego Kongresu Miejsc Pamięci Jenieckiej. Odbył się 15 listopada w salach warszawskiego Uniwersytetu SWPS, pt: „dziedzictwo i strategie dla przyszłości”. Współorganizatorami wydarzenia byli obok Muzeum: Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci USWPS oraz Sieć „Liga Pamięci Jenieckiej”. Wydarzenie patronatem honorowym objęła Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Hanna Wróblewska.
Kongres otworzyli reprezentanci organizatorów – dr hab. Adam Szpaderski, prof. USWPS oraz dr Violetta Rezler-Wasielewska, którzy powitali gości i zapoznali ich z celami, a także programem Kongresu, będącego pierwszą tego typu inicjatywą Sieci „Liga Pamięci Jenieckiej”. Poparcie dla niej wyrazili włączeni w powitanie dr Marcin Komosa, Naczelnik Wydziału ds. Polityki Pamięci Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w MKiDN oraz dr Wojciech Karczewski, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Wystąpienia prelegentów zebrane zostały w cztery tematyczne panele. W pierwszym z nich zastanawiano się nad wielowymiarowością pamięci o jeńcach. Doktor Renata Kobylarz-Buła interesująco zaprezentowała tu, w jaki sposób Muzeum transformuje pamięć komunikacyjną rodzin w pamięć kulturową. Panel drugi zdominowały rozważania na temat praktycznego i teoretycznego wymiaru traktowania jeńców, w szczególności jego etycznych i prawnych aspektów oraz przestrzegania w rzeczywistości wojennej na Ukrainie. W kolejnej części pt.: „Jeńcy w przestrzeni społecznej – edukacja, popkultura i innowacje technologiczne” wystąpił m.in. współpracujący z Muzeum Maciej Żemojcin, który zachęcał, by w pracy w miejscach pamięci korzystać z potencjału narzędzi opartych na algorytmach AI (np. Verisearch). Moderowany przez dr Violettę Rezler-Wasielewską ostatni panel był poświęcony globalnym wyzwaniom stojącym przed pamięcią jeniecką. Otworzyła go prezentacja dr. Piotra Stanka z komparatystyczną analizą stanu wiedzy na temat obozów Wehrmachtu i NKWD, a zakończył dr. hab. Tomasz Przerwa, prof. UWr, który zajął się kwestią atrakcyjności tematyki jenieckiej na przykładzie turystyki historycznej w dolnośląskich twierdzach.
Ostatnia, ale bardzo ważna część Kongresu upłynęła na ożywionej dyskusji 13 panelistów oraz publiczności (pojawiły się także pytania od osób śledzących spotkanie w sieci). Na sam zaś koniec goście dowiedzieli się, że Kongres będzie odbywał się co dwa lata oraz że do Sieci „Liga Pamięci Jenieckiej” dołączyły: The Online Memorial and Museum of Prisoners of War, Muzeum Regionalne im. Władysława Golusa w Ostrzeszowie oraz Klub Tygodnika Powszechnego w Chojnicach.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy!
Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach „Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju” (Inwestycja A2.5.1, KPO) oraz dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Opolskiego.