Kongres Miejsc Pamięci Jenieckiej – relacja

Czas na podsumowanie pierwszego Kongresu Miejsc Pamięci Jenieckiej. Odbył się 15 listopada w salach warszawskiego Uniwersytetu SWPS, pt: „dziedzictwo i strategie dla przyszłości”. Współorganizatorami wydarzenia byli obok Muzeum: Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci USWPS oraz Sieć „Liga Pamięci Jenieckiej”. Wydarzenie patronatem honorowym objęła Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Hanna Wróblewska.

Kongres otworzyli reprezentanci organizatorów dr hab. Adam Szpaderski, prof. USWPS oraz dr Violetta Rezler-Wasielewska, którzy powitali gości i zapoznali ich z celami, a także programem Kongresu, będącego pierwszą tego typu inicjatywą Sieci „Liga Pamięci Jenieckiej”. Poparcie dla niej wyrazili włączeni w powitanie dr Marcin Komosa, Naczelnik Wydziału ds. Polityki Pamięci Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w MKiDN oraz dr Wojciech Karczewski, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Wystąpienia prelegentów zebrane zostały w cztery tematyczne panele. W pierwszym z nich zastanawiano się nad wielowymiarowością pamięci o jeńcach. Doktor Renata Kobylarz-Buła interesująco zaprezentowała tu, w jaki sposób Muzeum transformuje pamięć komunikacyjną rodzin w pamięć kulturową. Panel drugi zdominowały rozważania na temat praktycznego i teoretycznego wymiaru traktowania jeńców, w szczególności jego etycznych i prawnych aspektów oraz przestrzegania w rzeczywistości wojennej na Ukrainie. W kolejnej części pt.: „Jeńcy w przestrzeni społecznej – edukacja, popkultura i innowacje technologiczne” wystąpił m.in. współpracujący z Muzeum Maciej Żemojcin, który zachęcał, by w pracy w miejscach pamięci korzystać z potencjału narzędzi opartych na algorytmach AI (np. Verisearch). Moderowany przez dr Violettę Rezler-Wasielewską ostatni panel był poświęcony globalnym wyzwaniom stojącym przed pamięcią jeniecką. Otworzyła go prezentacja dr. Piotra Stanka z komparatystyczną analizą stanu wiedzy na temat obozów Wehrmachtu i NKWD, a zakończył dr. hab. Tomasz Przerwa, prof. UWr, który zajął się kwestią atrakcyjności tematyki jenieckiej na przykładzie turystyki historycznej w dolnośląskich twierdzach.

Ostatnia, ale bardzo ważna część Kongresu upłynęła na ożywionej dyskusji 13 panelistów oraz publiczności (pojawiły się także pytania od osób śledzących spotkanie w sieci). Na sam zaś koniec goście dowiedzieli się, że Kongres będzie odbywał się co dwa lata oraz że do Sieci „Liga Pamięci Jenieckiej” dołączyły: The Online Memorial and Museum of Prisoners of War, Muzeum Regionalne im. Władysława Golusa w Ostrzeszowie oraz Klub Tygodnika Powszechnego w Chojnicach.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy!

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach „Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju” (Inwestycja A2.5.1, KPO) oraz dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Opolskiego.

 

Obrady Kongresu...
Obrady Kongresu...
Obrady Kongresu...
Obrady Kongresu...
Obrady Kongresu...
Obrady Kongresu...
Obrady Kongresu...
Obrady Kongresu...
Obrady Kongresu...
Obrady Kongresu...
Obrady Kongresu...
Obrady Kongresu...
wstecz