![](/szablony/cmjw/images/default_modul_image.jpg)
Aktualności
Kalendarz muzealny A.D. 2025
Tradycją Muzeum oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych jest coroczne wspólne wydawanie kalendarza. W ten sposób wyrażamy także życzliwą pamięć o osobach współpracujących na różnych polach z naszą instytucją, bowiem to do nich trafia wiele egzemplarzy kalendarza. Prócz bezpłatnej dystrybucji, terminarz przeznaczony jest również do sprzedaży w muzealnym sklepie.
Kalendarz na rok 2025 różni się od poprzednika istotnie. To już nie minimalistyczna agenda (tzw. kalendarz trójdzielny), ale właściwie mini-katalog muzealny, który został zaprojektowany w ten sposób, by każdy miesiąc zilustrowany został innym artefaktem ze zbiorów Muzeum. Fotografiom towarzyszą detaliczne, typowe dla inwentarza muzealnego opisy zawierające prócz datowania przedmiotu, jego wymiarów oraz nazwiska twórcy, informacje m.in. na temat okoliczności jego powstania czy stanu zachowania i ewentualnej konserwacji.
Wszystkie prezentowane w kalendarzu muzealia należą do jednej kategorii przedmiotów: to rozmaite szkatułki wykonane w oflagach i stalagach podczas II wojny światowej. Dlaczego akurat one? Jak czytamy w przesłaniu, którym kalendarz opatrzono: „Powstały [szkatułki] w obozach jenieckich, by wyrazić wdzięczność, miłość, nadzieję na lepsze jutro. Na pamiątkę. Jako dowód życia, które zawsze znajdzie sobie sposób, by trwać. Dwanaście szkatułek to reprezentacja wyjątkowej grupy zbiorów Muzeum. Pokazujemy je jako wyraz uznania dla dzielności, pomysłowości oraz talentu i dobrych intencji twórców”.
Za pomysł kalendarza, wybór i opracowanie muzealiów odpowiadała Elżbieta Góra, kierująca Działem Zbiorem i Konserwacji CMJW. Zdjęcia muzealiów wykonał Sławoj Dubiel, natomiast projekt graficzny – Marek Krajewski.