Wszechmocna Pani – drugi odcinek cyklu … ale to już inna historia

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, przez cały 2021 r., w każdy ostatni poniedziałek miesiąca, prezentujemy kolejne odsłony filmowego cyklu … ale to już inna historia. Dziś, równolegle z premierą na Facebooku Muzeum, także tu udostępniamy drugi odcinek. Ma tytuł Wszechmocna Pani.

Film, prezentując jeden z największych zbiorów filatelistycznych Muzeum, opowiada o pomocy, jaką udzielała internowanym polskim żołnierzom i ich rodzinom (i nie tylko) Helena Lübke (1893–1987) i bogatej korespondencji, którą z nimi prowadziła. Poza ciekawą narracją, w filmie wysłuchać można także wypowiedzi dra Czesława Wawrzyniaka, dyrektora CMJW w latach 1990–2002 oraz Krzysztofa Krupy, współautora książki Geprüft. Ocenzurowano Filatelistyka z lat 1939–1945 w zbiorach Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych….

Cykl został przez nas przygotowany w końcu 2020 r., dzięki programowi „Kultura Dostępna”, a więc dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomysł, zgodnie z koncepcją dr Violetty Rezler-Wasielewskiej, zrealizował Sławomir Mielnik.

Kolejny, trzeci odcinek cyklu zaplanowany jest na 29 marca. Zapraszamy!

wstecz