Europa zaczyna się... Odkryj Znak Dziedzictwa Europejskiego

Aż 48 obiektów z całej Europy tworzy obecnie sieć miejsc wyróżnionych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). W tym gronie jest – o czym informowaliśmy – pięć miejsc z Polski, w tym od marca tego roku Centralne Muzeum jeńców Wojennych i Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach. U progu wakacji zachęcamy do uważnego zapoznania się ze stroną internetową organizacji: https://ec.europa.eu/programmes/creative-europe/actions/heritage-label/sites_en. Dzięki atrakcyjnym materiałom fotograficznym i filmowym pozwala ona bez wychodzenia z domu poszerzyć wiedzę i poznać kulturowy dorobek wielu krajów i narodów.

Utworzona w 2013 roku pod auspicjami Komisji Europejskiej platforma współpracy starannie selekcjonuje kolejne przyjmowane obiekty kulturowe, istotne dla wspólnych europejskich wartości, idei i historii. Celem działań jest wzrost integracji społeczeństw i budowa poczucia tożsamości opartej na różnych doświadczeniach, ale podobnych dążeniach. Formą aktywności natomiast – prowadzona na szeroką skalę edukacja, szczególnie wśród młodzieży.

Jest to podejście bliskie Muzeum, dlatego jego pracownicy zainspirowani jednym z haseł firmujących sieć Znak Dziedzictwa Europejskiego, opracowali interaktywną lekcję historii online „Europa zaczyna się na... Starym Cmentarzu Jenieckim”: https://www.sutori.com/story/europa-zaczyna-sie-na-starym-cmentarzu-jenieckim--x5xGqjtVsrszoeeNnp1rJKWB.

wstecz