Dzień Pamięci Tragedii Górnośląskiej 1945 roku w Łambinowicach

27 stycznia, na Cmentarzu Ofiar Obozu Pracy w Łambinowicach po raz kolejny uczczona została pamięć ofiar dramatycznych wydarzeń, do jakich doszło na Śląsku w ostatnich miesiącach II wojny światowej i po jej zakończeniu. Po uroczystości zaproszeni goście wysłuchali w muzeum wystąpienia na temat koncepcji nowej wystawy stałej, poświęconej historii łambinowickiego obozu pracy.

W uroczystości, poprzedzonej nabożeństwem modlitewnym w miejscowym kościele parafialnym, udział wzięli: poseł na Sejm RP - Ryszard Galla; przedstawiciele władz wojewódzkich, w tym Członek Zarządu Województwa Opolskiego - Roman Kolek, Pełnomocnik Wojewody Opolskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych - Marek Mazurkiewicz oraz Pełnomocnik Marszałka Województwa Opolskiego ds. Społecznych - Janusz Wójcik; przedstawiciele władz gminnych, w tym Wójt Gminy Łambinowice - Tomasz Karpiński i Starosta Powiatu Strzeleckiego - Józef Swaczyna; delegaci niemieckich stowarzyszeń społeczno-kulturalnych, w tym m.in. prezes Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce - Bernard Gajda oraz dyrektor generalny Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej - Rafał Bartek, a także duszpasterz mniejszości narodowych - ks. Piotr Tarliński, rodziny ofiar Tragedii Górnośląskiej oraz mieszkańcy Łambinowic i okolicznych miejscowości.

Po zakończeniu głównych uroczystości zebrani udali się do budynku muzeum, gdzie koncepcję nowej wystawy stałej, poświęconej historii Obozu Pracy w Łambinowicach (1945-1946) zaprezentowały dr Renata Kobylarz-Buła i Elżbieta Góra. W swoim wystąpieniu podkreśliły, iż zadaniem twórców ekspozycji jest przedstawienie w wyważony i rzetelny sposób funkcjonowania powojennych obozów na Śląsku przeznaczonych dla ludności niemieckiej, na przykładzie łambinowickiego obozu pracy. Wystawa pokazywać będzie także trudny proces dochodzenia do prawdy o prześladowaniach mieszkańców Górnego Śląska oraz kwestię upamiętnienia miejsc odosobnienia, do których trafiali. Za szczególnie istotne autorki koncepcji uznały odwołanie się do świadków tych wydarzeń, w szczególności osób osadzonych w obozie. W związku z tym także zaapelowały do obecnych o pomoc w rozpropagowaniu zbiórki pamiątek oraz zachęciły do wypełniania ankiet przeznaczonych dla byłych osadzonych i ich rodzin.

wstecz