Darowizna z Australii

W okresie letnim Muzeum odnotowuje wzmożoną liczbę wizyt zagranicznych gości, szczególnie potomków brytyjskich jeńców wojennych ze Stalagu VIII B (344) Lamsdorf. Jednym z takich gości w ostatnich tygodniach był pan David Wood, syn szer. Josepha Wooda, jeńca wojennego i artylerzysty Second Australian Imperial Force. Szeregowy Joseph Wood trafił do niemieckiej niewoli podczas inwazji na Grecję w kwietniu 1941 r. Jego syn przybył do nas z Australii i przekazał Muzeum cenne dokumenty, które rzucają nowe światło na losy jeńców wojennych.

Wśród darów znalazła się karta ewidencyjna szer. J. Wooda, prawdopodobnie wystawiona w obozie przejściowym Dulag 202 Nisch w 1941 r., oraz list od współtowarzysza niewoli, jugosłowiańskiego jeńca szer. Ciry Nikolicia. To w naszych zbiorach rzadkie świadectwa na temat obozów przejściowych w południowej Europie i kolejne, które mówią o historii jeńców, tu dwóch: Australijczyka i Serba.

List tradycyjny, napisany po zakończeniu II wojny światowej na terenie brytyjskiej strefy okupacyjnej Niemiec, stanowi pamiątkę wspólnego doświadczenia niewoli ludzi z odległych krańców globu. Dowodzi, że w warunkach wojny takie wartości jak przyjaźń i solidarność mają szczególną wartość. Choć nie wiemy jak potoczyły się dalsze losy szer. Nikolicia, ani czy listów było więcej, nie tracimy nadziei, że uda nam się ustalić więcej informacji. Teraz pora na ewidencjonowanie otrzymanych dokumentów.

Darowizna jest kolejnym dowodem na to, że każda przekazana do Muzeum fotografia, dokument czy przedmiot wzbogaca naszą wiedzę. Oprócz wartości faktograficznej, jako historia osobista niesie ze sobą duży ładunek emocjonalny i pomaga nam opowiadać o losach jeńców wojennych.

Pięknie dziękujemy za dar!

 

wstecz