12. odcinek filmowego cyklu „…ale to już inna historia”

Sfatygowany brulion z pożółkłymi kartkami wypełnionymi odręcznym drobnym pismem, złożony wpół, by mógł zmieścić się w prostym futerale… to opis pamiątki po Romanie Bratnym, o której opowiada 12. odcinek filmowego cyklu „…ale to już inna historia”. Nosi tytuł Notatnik w kieszeni z koca.

Brulion w futerale, wraz z nieśmiertelnikiem ze Stalagu 344 Lamsdorf, gdzie trafił późniejszy autor powieści Kolumbowie. Rocznik 20 jako uczestnik powstania warszawskiego, znajduje się w zbiorach Muzeum od 2015 r. W jaki sposób tam trafił? Opowiada o tym w filmie dyrektor instytucji dr Violetta Rezler-Wasielewska. Autentyczność pamiątek po, jak określił Bratnego Stefan Kisielewski: „konsekwentnym kronikarzu współczesności”, w filmie potwierdza też żona pisarza, przypominająca wojenne i powojenne losy męża oraz historię brulionu z zapiskami.

Informujemy, że ten odcinek jest ostatnim z cyklu, który został przez nas przygotowany w końcu 2020 r., dzięki dofinansowaniu z programu „Kultura Dostępna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dwanaście filmów, prezentowanych w roku bieżącym, w każdy ostatni poniedziałek miesiąca, zrealizował, według koncepcji dr Violetty Rezler-Wasielewskiej, Sławomir Mielnik.

Nasz projekt spotkał się ze znacznym zainteresowaniem odbiorców. Posty na Facebooku, za pośrednictwem których publikowaliśmy poszczególne odcinki, docierały za każdym razem średnio do ponad 3 tys. osób. Inni zapoznawali się z materiałem później, także na muzealnym kanale YouTube, gdzie jest on wciąż dostępny.

Zapraszamy do obejrzenia ostatniego w tym roku odcinka, przypomnienia sobie wcześniejszych, i wyczekiwania na nowe, już w roku 2022.

Odcinek 1. Szkatułka z oflagu

Odcinek 2. Wszechmocna Pani

Odcinek 3. Mateczki wojenne

Odcinek 4. Do wujcia Generała

Odcinek 5. Portret polskiego oficera

Odcinek 6. Karykaturzysta ze stalagu

Odcinek 7. Szkice Danilowa

Odcinek 8. Breloczek Nefretete

Odcinek 9. Pierścień z trzonka szczoteczki do zębów

Odcinek 10. Biżuteria z niewoli

Odcinek 11. Historia kawałka materiału

wstecz