Aktualności
Relacja z obchodów 71 rocznicy przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf

Relacja z obchodów 71 rocznicy przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf

Od 6 do 8 października w Opolu i Łambinowicach odbywały się przedsięwzięcia związane z 71 rocznicą przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf. Honorowy patronat nad obchodami sprawowali: Jan Stanisław Ciechanowski - Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który był jednocześnie współorganizatorem uroczystości oraz Ryszard Wilczyński - Wojewoda Opolski i Andrzej Buła - Marszałek Województwa Opolskiego.


Więcej

Spotkanie pt. Bitwa pod Lenino - masakra czy dzień chwały?

IPN Przystanek historia

9 października (piątek), o godz. 17.00 zapraszamy do budynku muzeum w Opolu na spotkanie w ramach cyklu "Przystanku Historia", którego organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej. W dyskusji o bitwie pod Lenino oraz pamięci o tym wydarzeniu wezmą udział: dr Daniel Koreś z wrocławskiego oddziału IPN, Stefan Szelka - prezes opolskiego oddziału Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP oraz Arkadiusz Karbowiak.


Więcej

71 rocznica przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf

71 rocznica przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf

Od 6 do 8 października w Opolu i Łambinowicach będą odbywały się przedsięwzięcia związane z 71 rocznicą przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf. Główna uroczystość zaplanowana została na 6 października w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach. W programie obchodów są też warsztaty i spotkania z powstańcami, spektakl pt. Przerzucane słowa w reż. Andrzeja Czernika oraz otwarcie wystawy fotografii Macieja Niesłonego pt. Godzina "W".


Więcej

Komunikat: protestujemy przeciwko instrumentalnemu traktowaniu Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach

logo CMJW

W związku z konferencją prasową, zorganizowaną 28 września br. przez kandydatów do sejmu Komitetu Wyborczego KORWIN - OPOLE na terenie byłego Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf, Muzeum składa protest przeciwko wykorzystywaniu miejsca pamięci do działań nielicujących z jego powagą i charakterem. Konferencja prasowa odbyła się bez naszej wiedzy i zgody.


Więcej

Projekcja filmu Kadry z Workuty i spotkanie z jego współtwórcą

Projekcja filmu <i>Kadry z Workuty</i> i spotkanie z jego współtwórcą

18 września w ramach upamiętnienia 76 rocznicy agresji ZSRR na Polskę w opolskiej siedzibie naszego muzeum odbyła się projekcja filmu dokumentalnego pt. Kadry z Workuty. Po niej o okolicznościach i etapach powstawania filmu opowiedział jeden z jego twórców, Witold Pelczarski, zaś swoje wspomnienia z tego okresu przywołała bohaterka tego dokumentu, Wanda Cejko-Kiałka.


Więcej

Nowa wystawa czasowa w Opolu

Zapraszamy do zwiedzenia w siedzibie muzeum w Opolu wystawy pt. Cisza.

Wystawa będzie prezentowana do 30 września 2015 r.

Wystawa czasowa pt. <i>Cisza</i>

Więcej
Konkursy!
Uwaga!
Ciasteczka