Prezentacja wystawy pt. „Igrzyska za drutami”

Ekspozycja została zorganizowana przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie i nawiązuje do zbliżających się XXXI Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, które odbędą się w dniach 5–21 sierpnia br.

Wystawa porusza historię nie dość znanych igrzysk obozowych, które w latach olimpijskich 1940 i 1944 za drutami Stalagu XIII A Nürnberg-Langwasser w 1940 r. oraz oflagów: II C Woldenberg (Dobiegniew) i II D Gross Born (Borne Sulinowo) w 1944 r.  zorganizowali polscy jeńcy wojenni. Zawody te – mimo iż nie posiadały oprawy i rozmachu igrzysk organizowanych w czasie pokoju i nigdy nie zostały za nie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski – niosły ze sobą to samo przesłanie: przypomniały o szlachetnych formach współzawodnictwa i towarzyszącej im idei sportowej rywalizacji, zapoczątkowanej przez starożytnych Greków.

Jest to historia wielkiej odwagi, niezłomności, hartu ducha i ogromnego, fizycznego wysiłku sportowców oraz animatorów kultury fizycznej za drutami. Opowiadają ją fotografie, dokumenty oraz niezwykłe – jak na obozowe warunki – przedmioty, np. flaga olimpijska, medale czy puchary. Wystawa prezentuje również sylwetki wybitnych ludzi polskiego sportu, którzy inicjowali aktywność fizyczną jeńców w obozach Wehrmachtu, m. in. Teodora Niewiadomskiego, Arkadego Brzezickiego czy Antoniego Grzesika.

Ekspozycję można oglądać w terminach: 1–24 maja, 31 maja–30 czerwca.

Wstęp wolny!

lista wystaw