Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Życzenia sprzed lat. Listy przedszkolaków do żołnierzy

Przez lata leżały w muzealnych archiwach, teraz wreszcie ustalono ich autorów. Mowa o kartkach wielkanocnych, które przedszkolaki z Kraśnika wysłały do polskich żołnierzy w 1943 roku. Dziś władze miasta i opolskiego Muzeum Jeńców Wojennych podpisały symboliczną umowę o współpracy w celu pielęgnowania tej historii i stworzenia wyjątkowej wystawy.

Kartki powstały przed Świętami Wielkanocnymi w 1943 roku. Zostały wysłane do nazistowskiego obozu jenieckiego Oflag 6B Dössel. Był tam więziony brat Janiny Suskiej. Świąteczne życzenia trafiły po wojnie do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Opolscy muzealnicy wraz z kraśnickim urzędem miasta przez kilka miesięcy poszukiwali przedszkolaków z 1943 roku. Efektem współpracy jest projekt "Dzieci listy piszą". Najmłodsi wychowankowie kraśnickiego Przedszkola nr 7 - tak jak ich rówieśnicy sprzed lat również napisali życzenia świąteczne dla żołnierzy. Tym razem adresatami byli powstańcy warszawscy i weterani misji pokojowych. Dziś obie strony podpisały list intencyjny w celu wypromowania tej historii.

Efektem wspólnych prac ma być multimedialna wystawa zawierająca nagrane wspomnienia żyjących autorów kartek. W grudniu zostanie zaprezentowana w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu, w przyszłym roku dotrze do Kraśnika.


Źródło:
https://lublin.tvp.pl/30766047/zyczenia-sprzed-lat-listy-przedszkolakow-do-zolnierzy

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego