„Są jeszcze miejsca, które czekają na upamiętnienie”. Spotkanie edukacyjne w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych

Prezentacja stanu wiedzy o historii niemieckich obozów jenieckich z czasów II Wojny Światowej i zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób i przez kogo jest ona współcześnie pielęgnowana - to główne cele II ogólnopolskiej konferencji w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu.

- Po okresie dużego zapomnienia następuje przełom i od roku 1989 poruszane są nowe tematy, wcześniej nie poruszane, jak zbrodnia katyńska - mówi Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. - Następuje powolny powrót do tematyki II Wojny Światowej. My to obserwujemy, ale nadal jest powolny proces w przypadku tematów obozów jenieckich. Bardzo cieszą nas oddolne inicjatywy, które pokazują, że dla wielu lokalnych środowisk ważna jest historia miejsca i ustalenie jej.

- Najważniejszym zadaniem jest edukacja, ponieważ odchodzą ostatni świadkowie II Wojny Światowej - dodaje Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. - Zmienia się nasz odbiorca. Wcześniej, dużą grupą naszych odbiorców byli kombatanci, to w tej chwili jest to przede wszystkim młodzież. Tematyka jeniecka w podręcznikach historii jest sprowadzona do zbrodni katyńskiej.

Referentami byli muzealnicy, opiekunowie miejsc pamięci, naukowcy, działacze fundacji i stowarzyszeń, a także pasjonaci historii.


Źródło:
http://radio.opole.pl/100,302356,sa-jeszcze-miejsca-ktore-czekaja-na-upamietnieni

wstecz