Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Akcja "T4" tematem wystawy w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych

Poruszające zdjęcia i bogata faktografia, prezentująca zbrodniczą działalność prowadzoną przez nazistów wobec upośledzonych umysłowo i chorych psychicznie. Tak wygląda nowa wystawa w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Przygotowana została wspólnie z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej.

- Wystawa ukazuje działania, jakie miały miejsce na Górnym Śląsku w latach 1940-1945, czyli akcji pod kryptonimem "T4" - mówi Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. - To są przede wszystkim zdjęcia, oryginalne dokumenty z tamtego okresu. To są także ustalenia losów dotyczące pojedynczych osób. Docieramy do indywidualnych osób i odtwarzamy ich życie. Wystawa pozwala nam spojrzeć w życiorysy ludzi, którzy niejednokrotnie z błahych przyczyn trafiali do zakładów i byli mordowani.

Wystawę odwiedzili dzisiaj (03.03) podopieczni Stowarzyszenia Integracyjnego "Klub Otwartych Serc" z Wieruszowa.

- Chcemy pokazać podopiecznym, że problem wykluczania, który na wystawie jest bardzo widoczny i o którym my, terapeuci czytamy i uczymy się, dotarł do nich. Chcemy ich uświadomić w jak dobrym okresie i czasie funkcjonują w tej chwili, że nikt nie ma już prawa wykluczyć ich z życia - mówi Henryka Sokołowska, prezes stowarzyszenia.

Wystawa obejmuje 20 plansz w języku polskim i niemieckim. Dostępna będzie do 28 kwietnia.


Źródło:
http://radio.opole.pl/101,314776,akcja-t4-tematem-wystawy-w-centralnym-muzeum-jen

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego