Tłumy na Nocy Muzeów w Opolu

W siedmiu muzeach Opola oraz w Archiwum Państwowym zorganizowano dwunastą edycję Nocy Muzeów. Dzięki sprzyjającej pogodzie zainteresowanie imprezą było spore, przed instytucjami tworzyły się długie kolejki oczekujących.

Noc Muzeów rozpoczęła się tradycyjnie o godz. 18 w Muzeum Śląska Opolskiego, w którym motywem przewodnim było szkło. Jak tłumaczą organizatorzy, jest to spowodowane otwarciem wystawy czasowej pochodzącego z Opola małżeństwa Eryki Trzewik-Drost i Jana Drosta, które w czasach PRL zajmowało się projektowaniem ekspozycji w szkle i ceramice.

– Zwiedzający mogą zwiedzić również naszą ekspozycję stałą, na której prezentujemy obrazy tworzone w XIX i XX wieku. Znalazła się tu twórczość Malczewskiego, Kossaka, Boznańskiej czy Wyczółkowskiego. W kolejnej sali czekają obrazy Witkacego i Starowieyskiego – wylicza Brygida Raczkowska z Muzeum Śląska Opolskiego.

Poprzez zabawę uczą dzieci o ich prawach

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych po trzech latach nieobecności spowodowanej remontem powróciło do uczestnictwa w opolskiej Nocy Muzeów.

– Najmłodsi uczestnicy biorą udział w warsztatach historyczno-plastycznych, które oparte są o przygotowaną wystawę o prawach dziecka. Mogą dowiedzieć się z niej o historii traktatów międzynarodowych, w szczególności Konwencji o prawach dziecka z 1989 roku. Odpowiadają także na pytania związane z tym pojęciem oraz kolorują ordery uśmiechu, które przyznawane są osobom zasłużonym w walce o prawa dziecka – tłumaczy dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora CMJW.

– Zawsze staramy się, aby wybrany przez nas motyw przewodni był odpowiedni podczas Nocy Muzeów. Nasza tematyka jest trudna i nie chodzi nam o to, aby przytłoczyć informacjami najmłodszych opolan, a raczej o to, by zainteresować ich teraźniejszością. Bez wątpienia prawa dziecka są istotnym zagadnieniem we współczesnym świecie – wyjaśnia Kobylarz-Buła.

Następnie na dziecińcu przy ul. Minorytów 3 odbyła się projekcja serialu „Wojna i ja”, który w ubiegłym roku otrzymał nagrodę za doskonałe ukazanie realiów II wojny światowej z perspektywy najmłodszego pokolenia.

– Nagrodę tę przyznały same dzieci, co jest najbardziej wymownym i znaczącym dowodem, że ta produkcja jest przystępna dla widzów bez względu na wiek – dodaje.

Archiwalne kasyno w Opolu

Tegoroczna Noc Muzeów w Archiwum Państwowym w Opolu skierowana była do nieco starszych uczestników aniżeli rok temu. Zwiedzający mieli okazję przyjrzeć się wystawie plenerowej opowiadającej o grach hazardowych, w jakie na przestrzeni wieków grano na Opolszczyźnie.

Tradycyjnie w Nocy Muzeów udział wzięła także Politechnika Opolska, która zaprezentowała wszystkim zwiedzającym najnowszą kolekcję lamp rentgenowskich oraz wystawę fotografii z nią związaną. Można je było zwiedzić w budynku V na III piętrze przy ul. Prószkowskiej 76.

„Znajdź intruza”

Jak informują organizatorzy XII Nocy Muzeów w Opolu, w tym roku dodatkową atrakcją była możliwość wzięcia udziału w konkursie „Znajdź intruza”. Polegał on na znalezieniu na wystawach w przynajmniej trzech spośród wszystkich biorących udział instytucji obiektu niepasującego do charakteru danej ekspozycji. Fakt odnalezienia intruza należało zgłosić pracownikowi instytucji, który potwierdził go pieczątką na ulotce. Na zwycięzców czekały nagrody.


Źródło:
http://opole.wyborcza.pl/opole/7,35086,24800770,tlumy-na-nocy-muzeow-w-opolu-zdjecia.html

wstecz