Przeobrażenia na Minorytów

Obok Miejskiej Biblioteki Publicznej, na wprost klasztoru franciszkanów, mieści się Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

To jedyne na świecie muzeum poświęcone żołnierzom, którzy dostali się do niemieckiej niewoli. 10 maja opolska siedziba placówki została otwarta dla zwiedzających po blisko 3-letniej przebudowie. - Wcześniej ten budynek, w znacznej części zabytkowy, z zewnątrz wyglądał jak zwyczajna kamienica mieszkalna. Teraz jego wygląd świadczy o tym, że mieści się w nim instytucja publiczna. Dziedziniec jest otwarty na ulicę Minorytów, zniknęły płotki - mówi Magdalena Kruk-Kuchcińska z CMJW.

- Mamy czym się pochwalić. Zakończyła się bardzo ważna inwestycja w dziejach naszego muzeum, które w tym budynku mieści się od lat 80. ub. w. Remont, który rozpoczął się w 2016 r., służył temu, by nasze muzeum stało się bardziej przyjazne dla publiczności. Wpierw jednak musieliśmy osuszyć fundamenty i piwnice. Zmieniliśmy też instalację elektryczną, oświetlenie, zamontowaliśmy monitoring i system klimatyzacji - mówi Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor CMJW. Projekt przygotowali Andrzej i Małgorzata Zatwarniccy, autorzy nagrodzonego projektu sąsiadującej z muzeum Miejskiej Biblioteki Publicznej. Stworzona została strefa wejścia dla zwiedzających, hol z bezpośrednim przejściem do sal wystawowych. Obiekt stał się dostępny dla niepełnosprawnych dzięki zamontowanej windzie. Ułatwiona została komunikacja wewnątrz budynku dzięki połączeniu obu skrzydeł muzeum. Nową jakość zyskało też archiwum. - Mamy profesjonalne magazyny, m.in. nowoczesne regały jezdne, dzięki którym dokumenty są lepiej przechowywane i bezpieczniejsze - opowiada M. Kruk-Kuchcińska. - Na podstawie przechowywanych przez nas akt papierowych rekonstruujemy losy przodków tych osób, które kierują do nas zapytania. Chodzi o polskich żołnierzy, którzy dostali się do niewoli Wehrmachtu - mówi dyrektor.

Prezentowana jest tu wystawa stała „Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach - dziedzictwo regionalne, narodowe, europejskie”, a także ekspozycje czasowe.

Inwestycja, która kosztowała ponad 2 mln zł, została zrealizowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz województwa opolskiego. a ostatni etap również ze środków unijnych.


Źródło:
Gość Niedzielny (Gość Opolski), nr 21/1317, 26 maja 2019, str. VIII

wstecz