Poruszającą historię jeńców wojennych możesz zobaczyć w Opolu

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zaprasza na otwarcie wystawy plenerowej, poświęconej żołnierzom września 1939 roku.

Wystawa czasowa nosi tytuł „To jeszcze nie koniec...” Żołnierze września 1939 w niewoli Wehrmachtu i NKWD (1939-1945). Przygotowano ją w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

- Zawarte w tytule słowa „To jeszcze nie koniec...” przypominają, że dla wielu żołnierzy kampania wrześniowa 1939 r. stanowiła dramatyczny prolog do dalszej niedoli i represji – w stalagach, oflagach i łagrach - czytamy na stronie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. - Ekspozycja przybliża nie tylko wydarzenia z września 1939 r. oraz realia obozowej rzeczywistości jeńców, ale uwzględnia także ich losy po odzyskaniu wolności oraz perspektywę rodzin oczekujących na nich w domach.

Pracując nad wystawą, organizatorzy połączyli bogaty przekaz faktograficzny z empatycznym podejściem, skłaniającym do refleksji. Sięgnęli po fotografie, dokumenty i zapiski wspomnień pochodzące ze zbiorów prywatnych. Dzięki temu wystawa jest świadectwem żywej pamięci rodzinnej, która teraz może zmaterializować się w przestrzeni publicznej.

Otwarcie wystawy odbędzie się we wtorek (17.09) o godz. 13 w siedzibie muzeum przy ul. Minorytów 3 w Opolu. Wstęp jest bezpłatny.


Źródło:
https://nto.pl/poruszajaca-historie-jencow-wojennych-mozesz-zobaczyc-w-opolu/ar/c1-14426859

wstecz