Obóz jeniecki w Łambinowicach na liście UNESCO?

Szerokim echem odbiła się informacja, którą przekazaliśmy w poprzednim numerze „Nowin” o planowanej na przełomie października i listopada wizycie w Łambinowicach licznej delegacji władz Rumunii - z premierem tego kraju i pięcioma ministrami na czele. W uroczystościach ma wziąć udział również polska strona rządowa. Władze Łambinowic nie kryją, że liczą, że będzie to promocja dla miejscowości. 

Przypomnijmy, że główne uroczystości mają odbyć się na starym cmentarzu łambinowickim, gdzie spoczywają żołnierze rumuńscy polegli w czasie I wojny światowej. W tzw. kwaterze rumuńskiej pochowano ok. 2,5 tys. żołnierzy rumuńskich. Łambinowicka nekropolia jest jednym z największych rumuńskich cmentarzy znajdujących się poza Rumunią.

Podczas wizyty odbędzie się także spotkanie w łambinowickiej siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. Z kolei gmina Łambinowice podpisze umowę partnerską z miastem rumuńskim. Przekazując o tym informację radnym wójt Tomasz Karpiński powiedział, że zabiega wraz z dyrekcją Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu – Łambinowicach, by teren Szadurczyc, gdzie znajdują się pomniki upamiętniające jeńców wojennych, teren Pandory jak i nekropolie zostały docelowo wpisany na listę UNESCO. - Takich miejsc w naszym kraju jest niewiele, a otworzyłoby to nam możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych. Teren jest bowiem rozległy, ma 8 hektarów. Na jego utrzymanie otrzymujemy 64 tys. zł – mówił wójt dodając, że co roku wojewoda opolski dokłada pewną pulę pieniędzy do tej kwoty.


Źródło:
https://nowinynyskie.com.pl/artykul/oboz-jeniecki-w-lambinowicach/1088692

wstecz