Nowa wystawa obrazów w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych

W opolskiej siedzibie CMJW pojawiła się - wypożyczona z Muzeum Wojska Polskiego - wystawa „Za drutami oflagów 1939-1945”.

Autorem pokazywanych w muzeum obrazów jest mjr Rudolf Fryszowski, który był jeńcem kilku obozów – mówi dr Renata Kobylarz Buła, zastępca dyrektora CMJW. - Większość tych prac powstała w obozie w Neubrandenburgu. Są to portrety, pejzaże i sceny z życia polskich oficerów w oflagach. Cała kolekcja składa się z około stu prac. W Opolu pokazujmy blisko czterdzieści – pejzaże, sceny plenerowe i utrwalone przez artystę wnętrza wypełnionych jeńcami baraków.

Wystawa jest tak skomponowana, by pokazywała życie oficerów od chwili, gdy stają się jeńcami, przez obozowe procedury z apelami włącznie, po życie codzienne – naukę języków obcych, uprawę ogródków, posiłki, nabożeństwa, sceny w obozowym lazarecie itd.

Wystawie (Fryszowski malował przede wszystkim akwarele, rzadziej obrazy olejne) towarzyszy ekspozycja muzealiów z CMJW. Można tu zobaczyć zarówno czarno-białe kopie obrazów Fryszowskiego w formie pocztówek, jak i rozmaite pamiątki z Oflagów – m.in. papierośnice, cygarniczki, karty do gry wraz z kasetką, książki czytane w obozach, notatki z zajęć kursu ogrodniczego, elementy wyposażenia – manierki i kubki i wiele innych, listy obozowe ze śladami ingerencji cenzury.

- Fryszowski przed wojną studiował architekturę na Politechnice Wiedeńskiej – dodaje dyrektor Kobylarz- Buła – a także malarstwo. Jego prace były przez jego kolegów jeńców rozmaicie oceniane. Niektórzy krytykowali, że jego malarstwo jest nazbyt realistyczne. Dla nas dzisiaj to zaleta, bo autor obrazów pokazuje drobiazgowo mundury i realia życia w obozie.

Wystawę można zwiedzać w dni otwarcia muzeum od 8.00 do 16.00 zarówno indywidualnie, jak i w grupach. Ekspozycja zostanie w Opolu do 10 maja.


Źródło:
Nowa Trybuna Opolska, nr 66 (7886), 19 marca 2019 str. 6
https://nto.pl/nowa-wystawa-obrazow-w-centralnym-muzeum-jencow-wojennych/ar/13975783#wiadomosci

wstecz