50 skarbów na 50-lecie muzeum

Bransoletka z nieśmiertelnika, plakat z meczu piłkarskiego rozegranego w obozie, pamiętnik jeńca czy obozowy portret - eksponaty z najciekawszą historią znajdujące się w zbiorach Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu będą co wtorek prezentowane na fanpage'u tej instytucji.

Wystawa organizowana z okazji roku jubileuszowego placówki jest przygotowywana pod hasłem "50 skarbów na 50-lecie", a jej otwarcie zaplanowano na listopad.

- Będziemy ją jednak zapowiadać już wcześniej - mówi Marta Szewerda z muzeum. - Nasz pierwszy cel to wypromowanie jubileuszowej ekspozycji, a drugi - przybliżenie miłośnikom historii konkretnych pamiątek, rzeczy drobnych, bywa, że niepozornych, z którymi jednak wiążą się fascynujące czasem ludzkie historie. Te drobiazgi mogłyby zginąć w powodzi innych eksponatów, więc chcemy je po kolei przedstawiać na naszym fanpage'u. To wyjątkowe muzealia, związane z losami jeńców wojennych podczas II wojny światowej oraz z historią obozów Lamsdorf Łambinowice. Prezentacji towarzyszyć będą także konkursy z nagrodami oraz edukacyjne abecadło - zapowiada Marta Szewerda.

Poznajcie panią Zofię

W ostatni wtorek na muzealnym Facebooku ukazała się pierwsza informacja - o bransoletce wykonanej z żołnierskiego nieśmiertelnika i fragmentu skórzanego paska. - To unikatowa pamiątka po polskich kobietach jeńcach, które miały odwagę zlekceważyć obozowe zasady noszenia jenieckich numerów. Bransoletkę wykonał jeniec radziecki ze stalagu 344 Lamsdorf na zamówienie Zofii Arcimowicz - mówi Szewerda.

Na Facebooku nie ma jednak zdjęcia bransoletki. - Chcemy zaciekawić opolan, zachęcić do przyjścia do muzeum i obejrzenia naszej wystawy - dodaje muzealniczka.

Można się za to dowiedzieć kilku szczegółów o właścicielce bransoletki. Pani Zofia urodziła się w 1922 r., zmarła w 2000 r. Miała pseudonim "Zula". W jednym ze spisów jeńców "Zula" figuruje jako manicurzystka, w innym wykazie - jako sanitariuszka. Przebywając w niemieckiej niewoli (jako jeniec nosiła numer 106811), wyhaftowała na kawałku materiału z poduszki niewielkie godło Polski.

W następnych odcinkach

O skarbach można czytać co wtorek na www.cmjw.pl, www.facebook.com/CMJWLambinowiceOpole.

W kolejnych tygodniach pojawią się tam informacje m.in. o portrecie jednego z jeńców, pamiętniku innego, bluzce, która zanim się nią stała, podarowana jako kawałek materiału służyła ciężko rannej w powstaniu warszawskim sanitariuszce za poduszkę, a nieco później stała się spódniczką, o plakacie z obozowego meczu piłkarskiego rozegranego między Polakami a Włochami 3 maja 1945 r., czyli tuż przed zakończeniem wojny, czy też o jenieckiej ko


Źródło:
http://opole.wyborcza.pl/opole/1,35114,18525668,50-skarbow-na-50-lecie-muzeum.html

wstecz